27.2 C
Śrem
niedziela, 14 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaMateriał partneraDlaczego warto wybrać auto z napędem hybrydowym?
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Dlaczego warto wybrać auto z napędem hybrydowym?

Rynek samochodów hybrydowych w ciągu kilku ostatnich lat dynamicznie się rozwinął. Pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań i technologii, omówmy zatem 3 główne rodzaje aut z tym rodzajem napędu.

Pojazdy hybrydowe są wyposażone w dwa typy napędu: silnik elektryczny zasilany akumulatorem oraz silnik spalinowy, zazwyczaj zasilany benzyną. Podczas gdy akumulator wysokonapięciowy dostarcza energię do silnika elektrycznego (lub silników elektrycznych) napędzającego pojazd przy niższych prędkościach, silnik spalinowy zapewnia wysoką moc przy prędkościach wyższych.

Miękka hybryda

Zacznijmy od tzw. miękkiej hybrydy mHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle). Obecnie jest to wyjątkowo często używana technologia w nowych modelach pojazdów hybrydowych. Z powodu wciąż zaostrzanych restrykcji związanych z ochroną środowiska producenci samochodów zobowiązani są do minimalizowania poziomu emisji spalin w swoich pojazdach. Dlatego też zaprojektowano dość niedrogi i prosty napęd zwany miękką hybrydą. Działanie miękkiej hybrydy polega na wspieraniu benzynowego silnika przez silnik elektryczny wyłącznie wtedy, gdy ma miejsce największy pobór paliwa.

Układ napędowy samochodu mHEV jest mało skomplikowany, co przekłada się na atrakcyjną cenę. Tym, co odróżnia miękkie hybrydy od aut HEV i pHEV jest brak możliwości jazdy wyłącznie z użyciem energii elektrycznej. Kosztem mniejszej wydajności auta zyskujemy tańszą wersję hybrydy, która oferuje redukcję zużycia paliwa i mniejszą emisję CO2.

Pełna hybryda

Drugi rodzaj to pełna hybryda HEV (Hybrid Electric Vehicle).  Napęd samochodu HEV łączy ze sobą pracę silnika spalinowego i silnika elektrycznego. Pełna hybryda jest też wyposażona w pojemny akumulator. Bateria, która zasila silnik spalinowy, równocześnie pełni funkcję dodatkowego akumulatora. W autach hybrydowych magazynuje ona energię elektryczną, zamienianą z energii kinetycznej dzięki hamowaniu odzyskowemu. Później może wykorzystać ją, aby napędzać silnik elektryczny, wspomagający silnik spalinowy.

Skąd samochód hybrydowy „wie”, czy w danej chwili korzystać z napędu elektrycznego, czy spalinowego? Otóż w tej kwestii decyduje komputer, który analizuje mnóstwo danych dotyczących pracy samochodu. Oczywiście oprócz tego kierowca także ma możliwości podjęcia tej decyzji.

Hybryda typu plug-in

Opisane wyżej rozwiązanie jest wyjątkowo efektywne w przypadku jazdy po mieście. A co jeśli wyruszamy w dłuższą trasę?

Hybrydą, która oferuje napęd zalecany do przemierzania dłuższych tras, jest hybryda plug-in (Plug-in Hybrid Electric Vehicles; PHEV).

Różnica między pełną hybrydą a hybrydą plug-in polega na większej pojemności baterii akumulatorów w autach PHEV. Takie rozwiązanie pozwala przejechać dłuższą trasę wyłącznie z użyciem silnika elektrycznego.

Pełna hybryda pozwala na ładowanie baterii w czasie jazdy na 2 sposoby:

  • poprzez użycie energii kinetycznej (hamowanie regeneracyjne),
  • dzięki pracy klasycznego silnika spalinowego.

Zaletą auta hybrydowego plug-in jest dodatkowa możliwość ładowania baterii, mianowicie dzięki podłączeniu wtyczki do sieci:

  • 230 V: zwykła, domowa sieć, a naładowanie wymaga kilku godzin;
  • stacja szybkiego ładowania: naładowanie trwa zaledwie kilkadziesiąt godzin.

     Źródło: https://ofertytoyota.pl

 

Zalety aut z napędem hybrydowym

Użytkowanie samochodu z napędem hybrydowym to dla kierowcy wiele istotnych korzyści. Do najważniejszych atutów tego typu pojazdów trzeba zaliczyć:

  • oszczędność paliwa,
  • ochrona środowiska dzięki mniejszej emisji spalin,
  • cicha praca silnika elektrycznego, znacznie zwiększająca komfort jazdy.

Podsumowanie

W obliczu rosnących cen paliwa i pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, wybór samochodu hybrydowego to bez wątpienia mądra decyzja. Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już nie tylko to, na czym polega i jakie są rodzaje napędu hybrydowego. Zapoznałeś się również z korzyściami, jakie wiążą się z używaniem hybrydy. Pozostaje już tylko dopasować swoje oczekiwania i potrzeby do konkretnego rodzaju auta hybrydowego.

 

A to ciekawe