20 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaPomoc dla UkrainySpotkania Kultur w Bibliotece Publicznej w Śremie. Otwieramy serca dla obywateli Ukrainy
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Spotkania Kultur w Bibliotece Publicznej w Śremie. Otwieramy serca dla obywateli Ukrainy

Lekcje języka ukraińskiego w Śremie dla mieszkańców, którzy goszczą osoby z Ukrainy, a także dla nauczycieli i urzędników. Warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych inspirowane sztuką ludową z Ukrainy. Zbiórka ukraińskich książek dla dzieci. Mapa Śremu dla migrantów z informacjami: co, gdzie, kiedy w Śremie - to program na sobotę, 19 marca, czyli kolejne wydarzenie organizowane przez Fundację ATQI poświęcone Ukrainie realizowane w ramach projektu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja - Ty - My” w Bibliotece Publicznej w Śremie. Warto tam być!

To już trzecia odsłona cyklu projektu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja – Ty – My”, który od kilku miesięcy odbywa się w Bibliotece Publicznej w Śremie. Według pierwotnych założeń, w sobotę, 19 marca miało odbyć się spotkanie z kulturą białoruską. Życie i okrutna wojna w Ukrainie zweryfikowało te plany. Najbliższe spotkanie poświęcone będzie Ukrainie, uchodźcom i realnemu wsparciu w kryzysie.

Szczegółowy program spotkania:

  • Od godziny 10.00 do godziny 12.00 zostaną poprowadzone warsztaty z języka ukraińskiego. To okazja do nauczenia się kilku słów, zwrotów w języku ukraińskim.

– W tym trudnym czasie każde słowo skierowane do osób z Ukrainy i wypowiedziane w języku ukraińskim będzie przyjaznym gestem – podkreśla Anna Płygawko, inicjatorka wydarzenia.

  • Od godziny 12.00 do 14.00 odbędą się warsztaty plastyczne „Sztuka – język integracji”.

– Naszą inspiracją będzie ukraińska artystka ludowa Maria Prymachenko, której prace w Muzeum w Iwankowie zostały zniszczone podczas działań wojennych przez rosyjskie wojska. Prace plastyczne z warsztatów zostaną wystawione na aukcjach, z których dochód zostanie przeznaczony dla Ukrainy – dodaje A. Płygawko.

  • Zbieramy książki dla dzieci z Ukrainy.
  • Przygotowujemy mapę Śremu dla migrantów z informacjami co, gdzie w Śremie.

W sobotę, 19 marca w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze biblioteki, chcemy ponownie rozmawiać z osobami, które potrzebują pomocy i z tymi, które tę pomoc mogą zaoferować. W czasie spotkania odbędą się warsztaty z języka ukraińskiego i warsztaty plastyczne, na które szczególnie zapraszamy – niech to będzie chwila wytchnienia i integracji – zachęca Anna Płygawko

Inicjatorka sobotniego wydarzenia jest pod ogromnym wrażeniem ilością organizowanych akcji pomocowych. – Wszyscy się jednoczymy i to jest najważniejsze. Podczas spotkania będziemy rozmawiać również o planach i celach długoterminowych. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mogą pomóc. Przygotowujemy wraz z partnerami projektu program działania długoterminowego (na kolejne 2 lata ) i zapraszamy do współpracy oraz przekazywania pomysłów – dodaje Anna Płygawko z Fundacji ATQI

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja – Ty – My” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Sobota, 19 marca w godzinach 10.00-15.00 – Biblioteka Publiczna im. H. Święcickiego w Śremie

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe