31 C
Śrem
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremSzkoła w Zbrudzewie będzie miała nowego patrona
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Szkoła w Zbrudzewie będzie miała nowego patrona

To już pewne! Szkoła Podstawowa w Zbrudzewie będzie miała nowego patrona. Tak zdecydowała społeczność szkolna w demokratycznym głosowaniu. Teraz pozostała tylko formalność w postaci uchwały rady miejskiej i można świętować. A kto będzie dobrym duchem szkoły?

Pomysł, by w Szkole Podstawowej w Zbrudzewie ponownie zagościł patron pojawił się w 2019 roku. – To był jeden z punktów koncepcyjnych, który przedstawiłam, gdy przystępowałam do konkursu na dyrektora szkoły – wspomina Hanna Matyjewicz, dyrektor placówki.

Przypomnijmy, że szkoła miała patrona do 2000 roku. Był nim poeta Władysław Broniewski. Jednak na przestrzeni lat, placówka zmieniała się raz to w zespół szkół, raz w podstawówkę. W tym czasie nie udało się ustanowić patrona.

Wszystko zmieniło się w 2021 roku. Po pandemicznych zawirowaniach, w końcu udało się wznowić proces.

Wraz z całą społecznością szkolną zrobiliśmy burzę mózgów. Podczas konsultacji z uczniami, kadrą oraz rodzicami udało się wyłonić trzech kandydatów – dodaje dyrektor

Szkoła w Zbrudzewie będzie miała nowego patrona
fot. arch. red.

Uczniowie zaproponowali noblistkę Marię Skłodowską-Curie. Rodzice zasugerowali postać Janusza Korczaka, z kolei nauczyciele i pracownicy szkoli postawili na Bohaterów Ziemi Śremskiej. Podczas kilkumiesięcznych konsultacji odbyły się apele, pogadanki i wystawy przedstawiające każdego z kandydatów.

Na przełomie stycznia i lutego odbyło się demokratyczne głosowanie, w którym udział wzięli uczniowie, rodzice, kadra pedagogiczna i pozostała część społeczności szkolnej.

Jaki wynik?

– Zdecydowanie wygrał Janusz Korczak – podsumowuje H. Matyjewicz.

Przyjaciel dzieci otrzymał 118 głosów. Noblistka spotkała się z uznaniem 57 osób. Natomiast na Bohaterów Ziemi Śremskiej oddano 64 głosy. To nie kończy procedury. Ostateczną decyzję o nadaniu szkole imienia Janusza Korczaka, w drodze stosownej uchwały, podejmie rada miejska w Śremie.

– Mam nadzieję, że nowy rok szkolny rozpoczniemy uroczystym apelem. A święto patrona szkoły planujemy obchodzić 1 czerwca – w Dzień Dziecka – dodaje dyrektor placówki.

Przypomnijmy, że Janusz Korczak zasłynął jako badacz świata dzieci. Był ich serdecznym przyjacielem. Przez lata zajmował się teorią i praktyką wychowania. Był twórcą oryginalnego systemu pracy z dziećmi, opartego na partnerstwie. Był także pionierem działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka-człowieka.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe