17.1 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaPomoc dla UkrainyKsiąż Wlkp. - tak wygląda pomoc dla uchodźców z Ukrainy
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Książ Wlkp. – tak wygląda pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Wojna w Ukrainie wybuchła ponad dwa tygodnie temu. Już od pierwszych kryzysowych chwil, samorząd gminy Książ Wlkp., aktywnie włączył się w organizację pomocy uchodźcom z Ukrainy. Tak dziś wygląda system wsparcia.

– Już od ponad dwóch tygodni sąsiedzi zza naszej wschodniej granicy zmagają się z inwazją Rosji na ich ojczyznę. Od pierwszego dnia samorząd Gminy Książ Wlkp. aktywnie włączył się w organizację pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zorganizowano zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy w Bibliotece Publicznej, placówkach oświatowych oraz niektórych sklepach na terenie Gminy Książ Wlkp. – wspomina Teofil Marciniak.

Wszystkie zebrane dary zostały zgromadzone w świetlicy wiejskiej w Kiełczynku, skąd na bieżąco – w zależności od potrzeb – wydawane są obywatelom Ukrainy, który przybyli do gminy Książ.

Gorąco państwa zachęcam, aby w dalszym ciągu ofiarować niezbędne produkty. Nadal najbardziej potrzebna jest żywność z długim terminem ważności, środki higieniczne i czystości, a także produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Ponieważ zebranej odzieży jest już wystarczająco dużo, została zawieszona zbiórka jakichkolwiek ubrań – dodaje burmistrz

Szczegółowa lista produktów dostępna jest pod tym linkiem

Ważne są finanse

Cały czas trwa też zbiórka środków finansowych. – Przypominam, że zostało utworzone specjalnie subkonto, na którym zebrane fundusze przeznaczone zostaną stricte na pomoc w adaptacji na naszym terenie osób z Ukrainy – zapewnia T. Marciniak.

Datki można przekazywać na subkonto urzędu miejskiego w Książu Wlkp. o numerze:

55 9084 1026 2004 0300 0101 0044 z dopiskiem „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy – Książ Wlkp.”

Mają dach nad głową

Na dzień 10 marca łącznie 64. obywateli Ukrainy znalazło schronienie w Gminie Książ Wlkp. Na ten moment wszyscy przebywają w prywatnych domach mieszkańców. – Jeżeli wśród Państwa są osoby zainteresowane przyjęciem pod swój dach ukraińskiej rodziny – prosimy o kontakt z koordynatorem gminnym, Łukaszem Musielakiem pod numerem telefonu 722 323 308 – zachęca burmistrz.

Ważne pytania i odpowiedzi

Niezależnie od powyższych informacji, ksiąski magistrat przygotował zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi w sprawach organizacyjnych dotyczących uchodźców z Ukrainy.

Gdzie ma się zgłosić osoba, która przekroczyła granicę Ukrainy bez paszportu, ważnych dokumentów lub pieczątki w paszporcie?

Taka osoba winna zgłosić się do Placówki Straży Granicznej w Poznaniu przy ulicy Bukowskiej 285, Poznań – Ławica.

Gdzie ma się zgłosić osoba, która przekroczyła granicę Ukrainy i nie ma tymczasowego zakwaterowania?

W pierwszej kolejności osoba ta winna zgłosić się do punktu recepcyjnego, który w województwie wielkopolskim znajduje się w siedzibie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ulicy Głogowskiej 14 w Poznaniu. Tam też otrzyma szczegółowe informacje na temat pobytu w Polsce, tymczasowe zakwaterowanie oraz ciepły posiłek, napój i podstawową opiekę medyczną.

Gdzie można uzyskać pomoc inną niż zakwaterowanie?

Informacji o świadczeniach i możliwościach wsparcia udziela Ośrodek Pomocy Społecznej w Książu Wlkp., przy ul. Stacha Wichury 11a, numer telefonu: 61 28 22 700.

Czy obywatel Ukrainy może skorzystać z opieki medycznej?

Każdy obywatel Ukrainy, którego wjazd został odnotowany przez Straż Graniczną, nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, ale może bezpłatnie korzystać ze świadczeń medycznych Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz szpitalnej, ale w placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ.

Do kogo mają się zgłosić osoby przyjmujące uchodźców lub sami uchodźcy, którzy potrzebują wsparcia rzeczowego?

Dary ze zbiórki (jedzenie, odzież, środki czystości, środki higieny osobistej, artykuły dla dzieci) są magazynowane w świetlicy wiejskiej w Kiełczynku. Ich dystrybucją zajmuje się Ośrodek Pomocy Społecznej w Książu Wlkp. Potrzebę otrzymania pomocy rzeczowej można zgłaszać do OPS pod numerem telefonu: 607 600 181.

Gdzie mają się zgłaszać rodzice dzieci w sprawie kontynuowania nauki lub uczestnictwa w zajęciach przedszkolnych?

Zgłoszenie takie przyjmowane jest w Urzędzie Miejskim w Książu Wlkp. pod numerem telefonu: 61 28 22 001 wewnętrzny 40.

Na dzień 10 marca zajęcia obejmujące program szkoły podstawowej i wychowania przedszkolnego realizowane są Szkole Podstawowej w Konarzycach. Dla młodzieży w wieku 15-18 lat zajęcia organizuje Liceum Ogólnokształcące w Śremie. 

Gdzie szukać informacji o zatrudnieniu i ofertach pracy?

W poszukiwaniu pracy i informacji na jej temat można skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy w Śremie przy ulicy Gostyńskiej 49, numer telefonu: 61 28 29 361.

Gdzie można zgłosić się po pomoc, poza godzinami pracy Urzędu i Ośrodka Pomocy Społecznej?

Dla uchodźców działa infolinia prowadzona przez Wydział Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jest ona dostępna w godzinach 8.00 – 20.00 pod numerem telefonu 61 850 87 77 lub pod adresem mailowym cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z koordynatorem gminnym, Łukaszem Musielakiem pod numerem telefonu 722 323 308. Zachęcamy również do śledzenia gminnego portalu www.ksiaz-wlkp.pl oraz znajdującej się z prawej jego strony na czerwono- bordowym pasku zakładki Pomoc dla Ukrainy oznaczonej niebiesko-żółtymi barwami ukraińskiej flagi.   

Oprac. DG

(źródło: ksiaz-wlkp.pl)

Książ Wlkp. - tak wygląda pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Fot. Centrum Kultury Książ Wlkp.
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe