17.1 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościKsiąż Wlkp.Takie są procedury przyjęcia uchodźców w gminie Książ
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Takie są procedury przyjęcia uchodźców w gminie Książ

Do naszej redakcji zgłosił się czytelnik zbulwersowany procedurami dot. udzielania pomocy uchodźcom, którzy przybywają do gminy Książ Wlkp. Mieszkaniec owej gminy zarzuca włodarzom, że pomoc ta przebiega bardzo nieprzemyślanie, a urząd stawia wysokie wymagania osobom, które chcą wziąć pod swój dach uchodźców. Jak jest naprawdę?

Na facebookowej stronie „Spotted: Książ Wlkp. – Wieści Gminne” pojawił się wpis dotyczący procedury wsparcia dla uchodźców, którzy uciekają przed wojną w Ukrainie.

Oryginalny zapis:

Czy tylko ja mam wrażenie że pomoc dla „uchodźców wojennych” przebiega bardzo nieprzemyślanie a wymagania co do osób chcących pomóc są z tyłka wzięte? Chcesz przyjąć kogoś OFICJALNIE pod swój dach za Bóg zapłać, przychodzą Panie na kontrolę i mówią Ci że lokal „nie spełnia warunków”. Że ubrania czy ręczniki muszą być NOWE, że jedna łazienka na tyle osób to za mało. No cholera jasna. Albo pomagamy jak potrafimy albo udajemy że pomagamy. W sprawach finansowania z gminy cisza, a ja mam iść sama do sklepu i kupić komuś nowe ręczniki czy szczoteczki do zębów bo te którymi dysponuję nie spełniają standardów. Śmiech. Idąc tym tokiem rozumowania to wszystkich należy umieścić w 4 gwiazdkowym hotelu, ubrać w markowym sklepie a jedzenie zamawiać z cateringu. Rozumiem że może nie ma u mnie luksusów ale czuję się mega urażona tym co usłyszałam. Chciałam pomóc jak umiałam ale w tej sytuacji chyba podziękuję.

Poprosiliśmy burmistrza Książa Wlkp. o komentarz w tej sprawie. – To bzdura! Absolutnie nie ma takiej procedury. Nikt z OPS nie chodzi po mieszkaniach – zapewnia Teofil Marciniak.

Jak zatem wyglądają procedury?

W ksiąskim magistracie powstał sztab kryzysowy, który spotyka się codziennie. Uruchomiony został specjalny numer telefonu – 722 323 308, pod którym można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące pobytu uchodźców na terenie gminy Książ Wlkp. Pod tym numerem można zgłaszać także miejsca noclegowe i oferty pracy dla obywateli z Ukrainy. – Ten numer jest czynny 24 godziny na dobę – podkreśla T. Marciniak.

Osoby, które zechcą dać uchodźcom dach nad głową, nie są kontrolowane. – Nie weryfikujemy warunków. Pytamy tylko czy jest bieżąca woda, prąd, miejsce do spania i przyrządzenia posiłku – wyjaśnia burmistrz.

W czwartek, 3 marca do gminy Książ dotarłagrupa 14 obywateli Ukrainy. Znaleźli bezpieczne schronienie w gospodarstwie agroturystycznym w Kiełczynku. W Kiełczynku także są magazynowane dary od mieszkańców gminy. Produkty te zostaną, wedle potrzeb, zadysponowane do uchodźców, którzy zamieszkali w gminie Książ. Mowa tu o ubraniach, chemii, kosmetykach czy jedzeniu.

Bardzo gorąco dziękuję mieszkańcom za ich otwarte serca i życzliwość. Cieszę się, że wiele osób wspiera uchodźców i działania pomocowe gminy Książ. I serce mnie boli, gdy docierają do mnie sygnały o braku empatii – dodaje T. Marciniak

Na koniec dodajmy, że funkcjonujące na terenie gminy Książ dwa ośrodki zdrowia zadeklarowały pomoc medyczną. Z kolei szkoły podstawowe będą przyjmowały wszystkie dzieci, które powinny kontynuować naukę. Ksiąskie Centrum Kultury przygotowuje specjalne zajęcia dla dzieci z Ukrainy.

Dla mieszkańców, którzy chcieliby wesprzeć uchodźców w inny – niematerialny sposób – zostało utworzone specjalnie subkonto, na którym zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc w adaptacji osób z Ukrainy na terenie gminy Śrem.

Datki można przekazywać na konto o numerze: 55 9084 1026 2004 0300 0101 0044 z dopiskiem „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy – Książ Wlkp.”.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe