15.6 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaPomoc dla UkrainyŚrem jest gotowy na przyjęcie 70 obywateli Ukrainy
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Śrem jest gotowy na przyjęcie 70 obywateli Ukrainy

W poniedziałek, 28 lutego w śremskim ratuszu odbyło się posiedzenie gminnego sztabu kryzysowego, które dotyczyło skoordynowaniu pomocy dla ukraińskich uchodźców. Wypracowano szereg rozwiązań.

Po kilkugodzinnym posiedzeniu sztabu kryzysowego, który był odpowiedzią na apel obywateli Ukrainy o pomoc w załatwieniu wszelkich formalności, wiemy już, że gmina Śrem jest na tę chwile gotowa przyjąć 50-70 uchodźców.

Specjalny numer

Koordynatorem akcji pomocy dla Ukraińców w gminie Śrem jest Grzegorz Schmidt z Zespołu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Śremie.

Najważniejszą informacją jest to, że uruchomiliśmy specjalny numer – 662 987 450, pod którym będzie można uzyskać pomoc – informuje Adam Lewandowski

Numer telefonu – 662 987 450 – będzie dostępny codziennie w godzinach 7.00-20.00. Natomiast w godzinach 20.00-7.00 można dzwonić pod nr 986, pod którym dyżuruje straż miejska.

Można także kontaktować się poprzez email: pomoc@srem.pl

Dyżur prawnika

Od 1 marca, codziennie w godzinach 16.00-18.00 w bibliotece publicznej przy ul. Grunwaldzkiej odbędzie się dyżur radcy prawnego oraz osoby, która włada językiem ukraińskim. Osoby te pomogą w załatwieniu wszelkich formalności czy opanowaniu procedur etc. Pomoc ta będzie bezpłatna.

Szkoły i przedszkola

W przedszkolach gminy Śrem uszykowano 30 miejsc dla dzieci, które przybyły do Polski po 24 lutego. Ponadto szkoły podstawowe będą przyjmowały wszystkie dzieci, które powinny kontynuować naukę. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 1 powstaną trzy oddziały przygotowawcze dla klas: 1-3, 4-6, 7-8.

Ośrodek Pomocy Społecznej i wszystkie gminne placówki będą udzielały wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. – Oczywiście nieodpłatnie – zapewnia burmistrz.

Zbiórka darów

Zbiórka darów będzie kontynuowana i koordynowana przez Stowarzyszenia Pomocną Dłoń oraz Runner’s Power, przy wsparciu Śremskiego Sportu, do którego można przynosić dary. Stowarzyszenia te podjęły współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi – np. Odra-Niemen, które działają bliżej granicy i są w stanie na bieżąco korygować potrzeby.

Chcemy uniknąć takiej sytuacji, gdy całe wsparcie idzie w jedno miejsce. Tak stało się na przykład w Przemyślu – wyjaśnia A. Lewandowski

Tu możesz wpłacić pieniądze

Burmistrz przypomina także o koncie, które uruchomiło Towarzystwo Pomocy Potrzebującym im. Brata Alberta „Nadzieja”.

Pieniądze można wpłacać na konto Towarzystwa Pomocy Potrzebującym im. Brata Alberta „Nadzieja” za pośrednictwem banku Santander Bank Polska nr konta 17 1090 1405 0000 0000 4001 1650 z dopiskiem „Pomoc Ukrainie”.

W sprawach  cudzoziemców można dzwonić do siedziby Towarzystwa Pomocy Potrzebującym im. Brata Alberta –  od poniedziałku do piątku w godz. od 9.30 do 13.30, tel.  669 953 504.

Koordynatorem jest  Eugeniusz Siczyński, z którym można kontaktować się codziennie w godz. od  12.00 do 18.00, tel. 661 258 270.

Ile miejsc?

Burmistrz szacuje, że w ciągu najbliższych tygodni do Śremu może trafić 50-70 uchodźców. – Na to jesteśmy przygotowani – zapewnia burmistrz. Gdzie zamieszkają?

– Póki co nie uruchamiamy zbiorczego punktu. Mamy bazę zaoferowaną przez osoby prywatne czy przedsiębiorców. Mamy także zarezerwowane kilka miejsc w hotelu – wyjaśnia A. Lewandowski.

Co ważne, lokalni pracodawcy są gotowi przyjąć uchodźców do pracy.

Pomoc zwierzętom

Miłośnicy zwierząt oferują miejsca dla zwierząt:
  • Schronisko w Gaju – przyjmie psy
  • Centrum Hipiki w Jaszkowie – przyjmie konie

Źródłofot. TV Relax
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe