9.1 C
Śrem
poniedziałek, 26 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaKulturaOto 24 spojrzenia na nowoczesną rzeźbę

Oto 24 spojrzenia na nowoczesną rzeźbę

W sobotę, 5 marca w Muzeum Śremskim odbędzie się wernisaż wystawy „Nic nowego? Na granicy figuracji”. Zobaczymy 24 wyjątkowe spojrzenia na nowoczesną rzeźbę.

To dla nas wyjątkowe wydarzenie. Serdecznie zapraszamy na przekrojową wystawę rzeźby współczesnej organizowaną we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Tylko w Muzeum Śremskim pokażemy prace 24 rzeźbiarzy i ich unikalne spojrzenie na nowoczesną formę – zaprasza Ewa Nowak

Kuratorami wystawy są Jarosław Bogucki oraz Michał Wielopolski. Natomiast za organizację odpowiadają Wydział Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i Muzeum Śremskie. Jak ją reklamują?

„Tytuł wystawy „Nic nowego? Na granicy figuracji” ma skłonić do namysłu nad pojęciem figuracji, które stało się niezwykle obszerne, podobnie jak pojęcie rzeźby. Zwrot „na granicy figuracji” rodzi więc pytanie, na ile można tę granicę definiować, a na ile jest umowna.

Figuracja i rzeźba są nierozerwalnie powiązane. Najstarsze znaleziska pozwalają uznać te pojęcia za tożsame. „Przed Duchampem” istniały w zasadzie tylko dwie formy rzeźby — wizerunki figur oraz detale architektoniczne.

Niemal w każdej formie możemy dostrzec odniesienie do człowieka. Poszukiwanie takich antropomorficznych idei wynika z zapisanej w naszej podświadomości historii ludzkości. Poszukiwanie form zbliżonych do nas samych jest naturalną ludzką potrzebą.

Często próbuje się dyskredytować sztukę figuratywną werdyktem „nic nowego”. Nie ulega jednak wątpliwości, że człowiek pozostaje źródłem inspiracji, choć figuracja ulegała niezliczonym przeobrażeniom, a ponadto nieustannie pojawiają się nowe możliwości ekspresji artystycznej (dzięki drukowi 3D, przestrzeni wirtualnej, sztuce intermedialnej itd.).

Pokażemy tu dzieła rzeźbiarzy, dla których przynajmniej w pewnym okresie ich rozwoju artystycznego figuracja miała szczególne znaczenie. Jakie ma dziś? Czy stanowi podstawę podejmowanych tematów, czy pozostała ledwie dostrzegalnym śladem?” (Jarosław Bogucki)

Wernisaż odbędzie się w Muzeum Śremskim w sobotę, 5 marca o godzinie 17.00. Wstęp wolny!

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...