15.6 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościMetropolia Poznań, w tym Śrem, wspiera obywateli Ukrainy
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Metropolia Poznań, w tym Śrem, wspiera obywateli Ukrainy

W związku z zaogniającą się sytuacją na Ukrainie oświadczenie w sprawie tych wydarzeń i deklarację pomocy wydała Metropolia Poznań, której Śrem jest częścią. Oświadczenie publikujemy w całości. Po polsku oraz ukraińsku.

Stowarzyszenie, w którego skład wchodzą miasta i gminy całego regionu, w tym również gmina Śrem oświadcza jednym, wspólnym głosem: Ukraińcy, jesteśmy z Wami!

Czytaj także: Manifestowali solidarność z Ukrainą

Oświadczenie wobec ataku na Ukrainę
Ukraińcy, jesteśmy z Wami!

W dniu, który zostanie zapamiętany w historii jako data napadu Rosji na Ukrainę, chcemy zapewnić wszystkich Ukraińców o naszym wsparciu. Tych, którzy obecnie tam, nie tak całkiem daleko od polskich granic, zastanawiają się co się stało i dlaczego ktoś zaatakował ich spokojną dotąd ojczyznę. Także tych mieszkających i pracujących na terenie Metropolii Poznań i tych, którzy tu być może będą szukać schronienia w najbliższych dniach.

Trudno sobie wyobrazić atak na takie miasto jak Poznań, miasteczka podobne do Szamotuł, Pobiedzisk czy Lubonia, na ciche wsie jak Wronczyn, Szewce lub Bogdanowo. A jednak właśnie tego doświadczają teraz mieszkańcy różnych zakątków Ukrainy. Spotykają się z agresją tych, których woleliby traktować jak przyjaciół.

Dlatego podkreślamy – Bracia Ukraińcy, jesteście u nas mile widziani! Czujcie się tu bezpiecznie! Jesteśmy z Wami – naszymi sąsiadami, szefami, pracownikami, kolegami, także żonami, mężami i dziećmi.

Jesteśmy też gotowi przyjąć tych, którzy będą zmuszeni uciekać przed wojną. Będziemy działać w zgodzie z polskim prawem, ale przede wszystkim w zgodzie z poczuciem oczywistej solidarności z tymi, którzy mogą być zmuszeni uciekać przed okrucieństwem wojny. 23 samorządy Metropolii Poznań zrobią to, co podpowiada serce i przyzwoitość, i na co pozwalają nasze możliwości.

Oświadczenie Ukraina UA
źródło: Metropolia Poznań

Trudna sytuacja sąsiadów zza granicy porusza serca wielu śremian, którzy inicjują pomoc w różnorodnej formie twórzmy wspólną bazę danych o możliwościach pozyskania pomocy w gminie Śrem dla Ukraińców, która ułatwi kontakty i pomoc – informuje w mediach społecznościowych Adam Lewandowski, burmistrz Śremu. –  Wszystkie firmy, organizacje czy osoby prywatne, które chcą pomagać, które inicjują zbiórki darów, które organizują inne formy wsparcia Burmistrz Śremu zaprasza do przesłania informacji o podejmowanych działaniach mailem na adres: pomoc@srem.pl – dodaje.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe