|

Zaproszenie na koncert Roberta Kasprzyckiego

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

„Wszystkie napisane piosenki źródło swe mają w Śremie, nad rzeką Wartą, gdzie spędziłem prawie całe dzieciństwo, a przynajmniej jego bardziej beztroską część. Obrazy, zapachy, skojarzenia, cały ten budulec wyobraźni zaczął się kształtować właśnie w Śremie – w jego czarodziejskich ogrodach, w cieniu chaszczy, zarośli, zakamarków, nad rzeką, pod mostem (…)” – tak podsumowuje płytę pt. „Mała Łazienkowa” sam artysta.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

„Mała Łazienkowa” to szósta płyta wydana przez Roberta Kasprzyckiego w oficjalnej dyskografii. Mecenasem wydawnictwa jest miasto Śrem.





Robert Kasprzycki zadebiutował na 28. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zdobył I nagrodę oraz Stypendium im. Wojtka Bellona. Później wraz z Januszem Radkiem tworzył duet Radek – Kasprzycki, stanowiący zręby krakowskiego Ni-Kabaretu Zielone Szkiełko.

Piosenką „Niebo do wynajęcia”, dotarł do ogromnego grona słuchaczy, zaś cały debiutancki album był skarbnicą piosenek, z których część trafiła do śpiewników, część zaś do dziś stanowi kanon polskiej piosenki poetyckiej.

Po długiej przerwie, będącej w istocie nieustającą trasą koncertową, jesienią 2006 roku ukazał się drugi album – „Światopodgląd”, którego premiera odbyła się na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia – tam zresztą, w Radiowej Trójce, usłyszeć można Roberta najczęściej.

Jesienią 2007 roku, nakładem Polskiego Radia Kraków, ukazały się „Piosenki i Nie”, wielopak wielofunkcyjny, będący zarazem tomikiem wierszy, śpiewnikiem oraz okładką płyty stanowiącej zapis koncertu zagranego w studio krakowskiego Radia.

Jesienią roku 2014 trafiło do słuchaczy „Cztery” – pełne świetnie zagranych i zaśpiewanych piosenek „dla dorosłych”. Po raz kolejny można było dostrzec, że Kasprzycki potrafi czytać wiersze i między wierszami, że potrafi pisać gęsto i ciemno, lekko i śpiewnie.

  Repertuar Kinoteatru Słonko (18.04. - 24. 04.). Na co warto pójść do kina?

Jednak żeby złamać ów banalny obrazek krakowskiego poety, na jego styl składają się także nieczułostkowa wrażliwość, sarkastyczny ogląd świata oraz autoironiczne poczucie humoru. Dał się zatem poznać Kasprzycki także jako autor tekstów w wersji „dla Przyjaciół”: Janusza Radka, Michała Łanuszki, Marka Dyjaka, jak i dla Artystów Piwnicy Pod Baranami: Jacka Wójcickiego, Szymona Zychowicza, Doroty Ślęzak czy Ewy Wnuk.

W muzyce Kasprzyckiego odnaleźć można ślady wielu inspiracji: „Niebo do wynajęcia” było mieszanką flamenco, popu, jazzu, bossanowy i folka, „Światopogląd” – popisem rockowej energii, „Piosenki i Nie” – znakomitym nawiązaniem do tradycji klasycznej ballady, „Cztery” zaś połączeniem poetyckiej i rockowej wrażliwości – zresztą to właśnie wielojęzyczność i szerokie spektrum zainteresowań określają jego styl muzyczny i tworzą dla tekstów smakowitą oprawę.

Prawdziwą moc Kasprzyckiego oddają jednak koncerty – to w kontakcie z publicznością Kasprzycki najpełniej emanuje charyzmą, a niespożyta energia, feeling i poczucie humoru, sprawiają, że kontakt z widzami jest zarazem natychmiastowy i długofalowy – kto bowiem był raz na koncercie Kasprzyckiego niemal zawsze wraca, i nie ma znaczenia, czy chodzi o koncerty solowe, czy z bandem – Kasprzycki zawsze gra na sto procent, a melanż słownej woltyżerki, muzycznych żartów, inteligentnych prowokacji, zabaw z publicznością i solidnego grania, sprawiają, że jego koncerty stają się naprawdę niezapomnianym przeżyciem.

Zagrał ponad 1500 koncertów: solo, konno i pieszo, z bandem, z big-bandem, na festiwalach piosenki autorskiej, poetyckiej, na festiwalach folkowych (Colours of Ostrava), rockowych (Węgorzewo Rock Festiwal, Woodstock) a nawet na festiwalach muzyki współczesnej (Sacrum Profanum).

Pisze, gra, śpiewa, komponuje i nie zamierza przestać…

Bilety na śremski koncert są dostępne w kasie muzeum oraz na Bilety24.pl w cenie regularnej 25zł i 35zł w dniu koncertu.

Oprac. DG