20 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremZmiany w obostrzeniach
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Zmiany w obostrzeniach

W środę, 9 lutego podczas wspólnej konferencji minister edukacji i nauki oraz minister zdrowia poinformowali o zmianach w kwarantannie, izolacji oraz w nauce zdalnej.

Za nami jest już apogeum piątej fali epidemii – mówił na wstępie Adam Niedzielski. Zdaniem ministra zdrowia jest już stała tendencja spadkowa zakażeń. – W marcu będziemy podejmować odważne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji. Jak często byłem pesymistą, tak w tej sytuacji jestem optymistą. Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii  – zapewniał Niedzielski.

W związku z tym MZ podjęło decyzję o zmianach w obostrzeniach. ­­ Między innymi to dotyczące przywrócenia około pięć tysięcy łóżek do zwyczajnego systemu leczenia.

Od 15 lutego będzie obowiązywała 7-dniowa izolacja (dotychczas było to 10 dni). Również od 15 lutego będziemy mieli naliczaną kwarantannę dla domowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Bez dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji.

Ponadto likwidujemy instytucję kwarantanny z kontaktu. Będzie to zniesione – dodał Niedzielski

Szef resortu zdrowia podczas konferencji tłumaczył, że skrócenie izolacji wiąże się z krótszym okresem objawowym i krótszym okresem, kiedy aktywnie zakażamy i z koniecznością przywracania do pracy pracowników w różnych branżach.

Skrócona nauka zdalna

21 lutego dzieci wracają do szkół na naukę stacjonarną. – Przyśpieszamy powrót do nauki stacjonarnej o tydzień. Nauka zdalna nie będzie trwała do końca ferii (27.02). Uczniowie wrócą do szkoły 21 lutego – potwierdził minister Czarnek i zapewnił, że do końca roku szkolnego będziemy mogli spokojnie się uczyć.

Co obowiązkowym szczepieniem nauczycieli?

Wszystko wskazuje na to, że rząd wycofał się z tych zapowiedzi. Niedzielski pytany o zapowiedziane obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli odpowiedział – Jesteśmy w troszkę innym miejscu co do przebiegu epidemii. Jeżeli chodzi o dyskusję z ministrem Czarnkiem, pan minister zwracał uwagę na zapewnienie ciągłości nauczania, a także na wysoki poziom wyszczepienia nauczycieli.

Źródłofot. KPRM
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe