|

Zaproszenie na spotkanie chińsko-polskie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W sobotę, 12 lutego w Bibliotece Publicznej w Śremie odbędzie się kolejna odsłona spotkań wielokulturowych. Tym razem organizatorzy zapraszają na „Spotkanie chińsko – polskie. Chiny w Śremie”. Wydarzeniu temu towarzyszyć będzie świętowanie Nowego Roku Chińskiego.


Hieronim Urbanek - plakat wyborczy
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

W programie:





  • 10.00 – 12.00 Warsztaty językowe pt.: „Język chiński w praktyce” poprowadzi Maria Jarocha – śremianka, studentka 3. roku filologii angielsko-chińskiej (UAM).
  • 12.00 – 14.00 Międzypokoleniowe warsztaty plastyczne inspirowane sztuką chińską pt. ,,Sztuka – język integracji” mgr. Joanna Markisz – pedagog, pedagog sztuki w Międzynarodowej szkole w Poznaniu. Wieloletnia członkini INSEA- Międzynarodowe Stowarzyszenie Edukacji przez Sztukę. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
  • 10.00 – 15.00 Świętujemy Nowy Rok Chiński.

Spotkania zostaną poprowadzone w języku polskim z opcją tłumaczenia na j. angielski. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

– Zapraszamy nie tylko do uczestnictwa, ale również do  współdziałania w różnych obszarach. Każdy może wykorzystać swoje kompetencje w pracy wolontariackiej np.: wspierać z zakresu prawa, psychologii, nauki języka, przybliżyć atrakcje śremskie. Zaproście proszę sąsiadów, znajomych, nieznajomych z innych krajów, których spotykacie na śremskich drogach –  zachęca Anna Płygawko z Fundacji ATQI.

fot. D. Górna

Czytaj także: Inauguracja projektu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja-Ty-My”


Berdychowski Wv

  Rządzący chcą sypnąć kasą na sport. Czy Śrem z tego skorzysta?

Przypomnijmy, że 27 listopada w Bibliotece Publicznej w Śremie odbyło się pierwsze wydarzenie z cyklu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja-Ty-My”. Udział w nim wzięło 50 osób. Wówczas tematyką przewodnią były relacje ukraińsko-polskie.

– W Śremie mieszka ponad 17 różnych narodowości. Spotkania z kulturą chińską to jedno ze spotkań pilotażowych dla Miejsca Integracji Społecznej (Klubu Integracji Cudzoziemców) w Śremie. Celem spotkań jest nie tylko przybliżenie kultury i języka wybranego kraju. Spotkanie jest przede wszystkim pretekstem do poznania bliżej osób, które z różnych powodów przeprowadziły się do Śremu. Odkrywania ich potencjału społeczno – kulturowego oraz zaangażowania w działania kulturalne i działania na rzecz swoich grup pochodzenia. Wraz z mieszkańcami i mieszkankami Śremu chcemy współtworzyć miasto przyjazne wszystkim. Od realizacji naszych działań zależeć będzie wsparcie i kontynuacja projektu przez Towarzystwo św. Brata Alberta w przyszłości w Śremie. Planowany jest bowiem rozwój Klubu Integracji Cudzoziemców i realna pomoc prawnicza, psychologiczna i językowa dla migrantów i migrantek w Śremie – podkreśla A. Płygawko.

Ponadto w styczniu br. w ramach działań Fundacja ATQI ogłosilła konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych pn. „Poznajemy się”. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie dzieci ze szkół podstawowych w powiecie śremskim w dwóch kategoriach: I kategoria: klasa 1-4, II kategoria: klasa 5-8. Konkurs trwa od 17 stycznia do 18 marca 2022.

– Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy konkursowej, która ma przedstawiać osoby (dzieci) pochodzące z innych kultur, krajów, a także kulturę, wybrany dowolny element tradycji, stroju, czy zwyczajów. Nagrodzone i wybrane prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy zbiorowej i konferencji, która odbędzie się w Bibliotece Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie w maju 2022 – wyjaśnia Płygawko.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej fundacji – fundacjaatqi.org.pl.