3.8 C
Śrem
sobota, 26 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościŚremDarmowe testy na covid w aptekach. Ale nie w powiecie śremskim

Darmowe testy na covid w aptekach. Ale nie w powiecie śremskim

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim szumnie zapowiedzieli start programu – darmowy test antygenowy w aptece. Do programu, w całym kraju dołączyło (dane na 27.01) 105 aptek. W powiecie śremskim żadna…

Od czwartku, 27 stycznia została wprowadzona możliwość bezpłatnego testowania się na covid w aptekach. A w zasadzie stało się to tylko na papierze, bowiem do rządowego projektu zgłosiły się zaledwie 105 punktów aptecznych (dane z 27.01 – godz. 13.00) w całym kraju (link do mapy). Żaden z powiatu śremskiego.

W tym miejscu warto podkreślić, że w samym Śremie jest około 20 aptek. Jedna z nich – apteka Natura w Polonii, zdecydowała się dołączyć do programu szczepień. Jednak testowania na covid sobie nie wyobraża, tłumacząc to wymaganiami sanitarnymi.

Nie może bowiem dochodzić do takiej sytuacji, że osoba zdrowa – przychodząca do apteki po leki lub na szczepienie – będzie miała styczność z osobą potencjalnie zakażoną koronawirusem – tłumaczą pracownicy

Apteki, które zgłosiły się do programu testowania, muszą spełnić standard bezpieczeństwa, między innymi muszą zapewnić oddzielne pomieszczenie i intymność badania. Test może wykonać tylko farmaceuta. Zdaniem ministra Niedzielskiego „dla chcącego nic trudnego”.

W powiecie śremskim test na obecność koronawirusa można nadal wykonać w punkcie przy szpitalu. Jest on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-13.00 oraz w soboty (8.00-10.00). W ciągu minionej doby wykonano 170 testów. 51 z nich miało wynik pozytywny. Aktualnie na kwarantannie przebywa 351 osób.

Dużo bardziej dramatycznie przedstawiają się statystyki dla całego kraju. Raport MZ z 27 stycznia informuje o 57 659 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia. Odnotowano 262 przypadki śmiertelne. 1 010 761 osób przebywa na kwarantannie.

 

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...