16.2 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Co z ul. Polną w Nochowie?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Co z ul. Polną w Nochowie?

Wracamy do tematu ul. Polnej w Nochowie. Mijają już niemal dwa lata od czasu, gdy radny Krzysztof Lewandowski odpowiedział na apel mieszkańców i zwrócił się z interpelacją do burmistrza. Prosił w niej o wykonanie chodnika wzdłuż DW 432 po stronie od ulicy Polnej w Nochowie wraz z oznakowanym przejściem dla pieszych oraz sygnalizacją świetlną. Dlaczego ta inwestycja wciąż czeka na realizację?

W lutym 2020 roku, a także ponownie w roku ubiegłym, radny Krzysztof Lewandowski zwrócił się do burmistrza z interpelacją w imieniu obecnych i przyszłych mieszkańców miejscowości Nochowo, którzy zgłosili problem z bezpieczeństwem na trasie Śrem-Nochowo, w okolicy skrzyżowania z ulicą Polną. Mieszkańcy apelowali o wykonanie chodnika wzdłuż DW 432 po stronie od ulicy Polnej w Nochowie wraz z oznakowanym przejściem dla pieszych oraz sygnalizacją świetlną – W tym miejscu często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem samochodów i pieszych, którzy muszą przechodzić przez drogę w nieoznaczonym miejscu – podkreślał Krzysztof Lewandowski.

Już w 2020 roku Wojewódzki Zarząd Dróg pozytywnie zaopiniował budowę przejścia dla pieszych wraz z całą infrastrukturą świetlną, a także budowę 400 metrów chodnika, warunkując te inwestycje wsparciem ze strony gminy Śrem. Burmistrz Adam Lewandowski przyznał, że inwestycja jest zasadna. Poprosił o jej wycenę. I na tym temat się zakończył. Inwestycja nadal nie została ujęta w budżecie gminy.

Sprawa jak bumerang wróciła do naszej redakcji w związku opisywaną przez nas interpelacją radnego Hieronima Bartkowiaka, który wnosi o zwiększenie prędkości do 70 km/h na trasie Śrem-Nochowo.

– To skrajnie nieodpowiedzialne. Tę drogę pokonują dzieci, które idą do szkoły. Zmuszone są do przekraczania jezdni w niedozwolonym miejscu. Bez jakiegokolwiek przejścia dla pieszych. Już od kilku lat walczymy o nie. Jesteśmy zbywani najpierw pandemią, a teraz brakiem odpowiednich środków. Tak było między innymi w 2021r. W tegorocznym budżecie również nie ma na to środków. WZDW przygotował projekt przejścia wraz z sygnalizacją świetlną oraz całą infrastrukturą. Miasto miało współfinansować inwestycje. W minionym roku, pomimo wprowadzonego już ograniczenia do 50 km/h, doszło do kilku niebezpiecznych sytuacji i zdarzeń drogowych opisywanych między innymi na łamach Tygodnia Ziemi Śremskiej. Nie oczekujemy wiele. Chcemy tylko by nasze dzieci mogły przekraczać drogę DW432 w bezpieczny sposób – podkreśla czytelnik TZŚ i zarazem mieszkaniec Nochowa.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy taka inwestycja niesie ze sobą wydatek około 0,5 mln złotych. – Obawiam się, że za realizacją przyjdzie nam poczekać kilka lub kilkanaście lat. Tymczasem nam – mieszkańcom – wystarczy proste oznakowane przejście dla pieszych i nie podnoszenie prędkości do 70 km/h. Chcemy, aby nasze dzieci miały bezpieczną drogę do szkoły. Czy naprawdę musi dojść do jakiejś tragedii, by ktoś dostrzegł nasz problem? – dodaje jeden z mieszkańców.

Co na to burmistrz? – 18 stycznia 2022 r. Adam Lewandowski uczestniczył w spotkaniu z Pawłem Katarzyńskim dyrektorem Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Jednym z podejmowanych tematów był temat poprawy bezpieczeństwa wzdłuż drogi wojewódzkiej DW 432 – Śrem-Nochowo na wysokości ul. Polnej. Trwają pracę nad wspólnym rozwiązaniem problemu na drodze wojewódzkiej. WZDW przekaże wypracowane wspólnie rozwiązanie – zapewnia Adrian Wartecki ze śremskiego ratusza.

My z pewnością będziemy się tej sprawie przyglądać.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...

Zaproszenie na Książkę z autografem – The Wind Of Change

Muzeum Śremskie wraca z cyklem spotkań z autorami książek. – Wracamy w nieco zmienionej formule i w nowej, atrakcyjnej formie – zapewniają organizatorzy. Pierwsze wydarzenie...