17.7 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Materiał premium Dlaczego warto wybrać implanty?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Dlaczego warto wybrać implanty?

Implantologia to dziś jedna z najbardziej nowoczesnych i zarazem popularnych metod na uzupełnienie braków w uzębieniu. Sam zabieg w części chirurgicznej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu wszczepu do kości w szczęce lub żuchwie pacjenta. Przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest oczywiście konsultacja i dokładne badanie kliniczne oraz radiologiczne. Zapraszamy na rozmowę z jednym z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie – dr. Pawłem Kmiecikiem, chirurgiem FaceDent.

Czym jest implantologia? Czy jest to faktycznie najlepsza metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu?

Dr. Paweł Kmiecik – Implantologia to nauka zajmująca się leczeniem braków zębowych z wykorzystaniem wszczepów śródkostnych. Uznawana jest za złoty standard postępowania. Każdy brak zęba należy odbudować. Normą fizjologiczną jest najczęściej łuk składający się z 14 zębów – od siódemki do siódemki. Dzięki temu, że zęby mają zachowane punkty styczne – w czasie żucia dochodzi do lepszego rozkładu sił i żaden ząb nie jest przeciążany. Brak choćby jednego zęba może sprawiać, że sąsiednie zęby będą zmieniać swoje położenie, pochylać się i przez to zaburzać zgryz. Może to mieć wpływ na cały układ stomatognatyczny.

Implant najlepiej zastępuje utracony ząb, ponieważ ta technika leczenia jest najbardziej zbliżona do fizjologii. Wszczep zastępuje korzeń zęba, a korona przykręcana jest do wszczepu. Dzięki tej metodzie w żaden sposób nie ingerujemy w zęby sąsiednie.

Dlaczego warto wybrać implanty?
fot. pixabay

Czy to na pewno bezpieczne dla organizmu?

Zabieg wprowadzenia implantu, jak każdy zabieg chirurgiczny, może być obarczony pewnymi powikłaniami, ale dzięki dokładnemu planowaniu powikłania te ograniczone są do minimum. Każdy pacjent przed zabiegiem ma wykonywane badanie oraz trójwymiarowe zdjęcie rentgenowskie – tomografię komputerową. Dzięki temu możemy dokładnie ocenić warunki anatomiczne. Dodatkowo – nowoczesna implantologia bazuje na szablonach chirurgicznych. Są to indywidualnie wykonywane nakładki, które wykonuje się na bazie komputerowego planu leczenia. Dzięki szablonowi jesteśmy w stanie wszczepić implant dokładnie w zaplanowane wcześniej na komputerze miejsce.

Dlaczego warto wybrać implanty?
fot. pixabay

Czym zatem musi wyróżniać się dobry implant? Zazwyczaj zostaje przecież z nami na całe życie

Profesjonalne implanty składają się z niemal 100 proc. stopu tytanu. Pierwiastek ten wykazuje właściwości biokompatybilne – kość chętnie integruje się z tytanem i po odpowiednim czasie gojenia implant staje się zrośnięty z kością.

Jak się zatem przygotować do zabiegu? Czy jakieś schorzenia mogą przeszkodzić w całym procesie?

W implantologii bardzo ważne jest planowanie. Im dokładniejszy plan działania tym mniej trudności i powikłań w samym procesie leczenia. Przed zabiegiem potrzebna jest konsultacja, badanie, oraz zdjęcie CBCT 3D. Dzięki wywiadowi znamy stan ogólny pacjenta i możemy zakwalifikować pacjenta do leczenia. Niektóre choroby wykluczają możliwość wprowadzenia implantu, ale taka sytuacja występuje bardzo rzadko. Proces leczenia składa się z dwóch głównych etapów. Po dokładnej diagnostyce przeprowadzany jest zabieg implantacji. Następnie pozostawiamy implant do zagojenia. Po około 12-16 tygodniach wykonuje się koronę, która jest przykręcana do implantu. Czasem warunki pozwalają, aby wprowadzić implant i jednocześnie koronę.

Nie da się ukryć, że zabieg jest dość kosztowny. Na jakie stawki musimy się przygotować?

Zapraszamy na konsultację. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. W niektórych przypadkach potrzebna jest dodatkowa odbudowa kości, czy podniesienie dna zatoki szczękowej. Po badaniu przedstawiany jest indywidualny plan leczenia.

Dlaczego warto wybrać implanty?
fot. pixabay

A na co musimy się przygotować po zabiegu? Czy o implanty trzeba jakoś szczególnie dbać?

O implanty trzeba dbać tak samo jak o własne zęby. Wymagane jest dokładne szczotkowanie odpowiednią techniką oraz nitkowanie. Bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne. Jeśli mamy pacjenta pod opieką to jesteśmy w stanie wcześnie wyłapać ewentualne problemy i im zaradzić. Implanty mogą posłużyć pacjentowi do końca życia pod warunkiem, że pacjent odpowiednio o nie dba – ta sama zasada dotyczy własnych zębów.

Dziękuję za rozmowę

 

Źródłofot. pixabay

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...