3.5 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Śrem W lutym emeryci i renciści otrzymają zwrot nadpłaconego podatku
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

W lutym emeryci i renciści otrzymają zwrot nadpłaconego podatku

„Polski Ład” uderzył w emerytów i rencistów. Ponad 400 tys. osób otrzymało emerytury niższe nawet o kilkaset złotych. Rząd zapewnia, że jeszcze w lutym ten błąd naprawi i zwróci nadpłacony podatek.

Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł do 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę zdrowotną na korzystniejszych zasadach – zapewnia premier Mateusz Morawiecki. Wraz ze świadczeniem za luty świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku. A jest to ponad 400 tys. osób.

Czytaj także: Polski Ład uderzył w emerytów

Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale od 4 920 zł do 12 800 zł, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach.

Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców wprowadzenie „Polskiego Ładu” będzie neutralne. Nic nie stracą, a ich emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Takich osób jest zaledwie 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów. Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie – informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce

Na zmianach wprowadzanych przez „Polski Ład” najwięcej kwotowo mają zyskać osoby ze świadczeniem brutto w okolicach 2500 zł miesięcznie. – Taka osoba wykorzystuje w pełni kwotę wolną od podatku, a brak odliczenia składki zdrowotnej, nie jest przy tej kwocie świadczenia tak istotne. Emeryt z takim świadczeniem, przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2088 zł. Dziś jego świadczenie na rękę wzrosło do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 187 zł miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 2244 zł –  wyjaśnia Nowicka.

Z kolei osoba z minimalną emeryturą lub rentą, czyli dzisiaj 1250,88 zł brutto, otrzymywała do niedawna na rękę 1067 zł. – Dzięki zmianom wypłata wzrosła do 1138 zł. To więcej o 71 zł miesięcznie, a 864 zł rocznie. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto. W ich portfelach będzie więcej o 148 zł miesięcznie, czyli 1776 zł rocznie – dodaje rzecznik.

Najważniejsze jest jednak to, że w lutym osoby pobierające świadczenie od 4 920 do 12 800 zł otrzymają zwrot nadpłaconego podatku. – Odbędzie się to z urzędu i automatycznie, nie trzeba składać wniosków – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zapewnia, że emeryci nie muszą odwiedzać placówek ZUS, aby sprawdzić wysokość swojego świadczenia po zmianach. – Mogą to zrobić z domu, logując się na Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), gdzie zamieszczone są paski wypłat świadczeń – dodaje rzeczniczka ZUS.

Oprac. DG

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...

Biorą udział w zgrupowaniu kadry

Wydział wyszkolenia Wielkopolskiego Okręgowego Związku Bokserskiego podał nazwiska zawodników i zawodniczek z całego województwa, którzy wytypowani zostali i zaproszeni na obóz kadry do Głuchołaz....