3.5 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Śrem Ukłon w stronę osób z niepełnosprawnościami
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Ukłon w stronę osób z niepełnosprawnościami

Od września 2021 roku mieszkańcy powiatu śremskiego, ze szczególnym uwzględnieniem wsi, a także uczestnicy śremskich Warsztatów Terapii Zajęciowej mieli możliwość skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji. Gwarantował to projekt Fundacji „To Tutaj” w Śremie pn. „Rehabilitacja na terenach wiejskich – edycja II”.

– Cieszymy się, że po raz drugi udało nam się pozyskać środki finansowe na bezpłatną rehabilitację mieszkańców naszego powiatu, a szczególnie osób zamieszkujących obszary wiejskie. W projekcie uczestniczyło 30 osób z niepełnosprawnością, które mogły skorzystać spośród kilkunastu form zabiegów rehabilitacyjnych, takich jak np. pressoterapia, laseroterapia, ultradźwięki, elektroterapia, magnetoterapia, masaż klasyczny w tym drenaż limfatyczny, masaż tkanek głębokich oraz terapia tkanek miękkich – mówi Radosław Dukat, prezes Fundacji „To Tutaj”.

Ponadto kilkoro uczestników wzięło udział w terapii czaszkowo – krzyżowej, która miała formę delikatnych ucisków stosowanych na strukturach, które ochraniają mózg i rdzeń kręgowy. – Delikatny masaż cranio-sacralny rozluźnia tkanki miękkie, których niewłaściwe napięcie wpływa niekorzystnie na ogólny stan zdrowia pacjenta – wyjaśnia Dukat.

Nasz projekt wyróżniały: regularność, wieloaspektowość i systematyczność zabiegów. Tylko takie podejście wpływa na skuteczny proces rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami – wskazuje Monika Dukat – rehabilitantka

Uczestnicy projektu skorzystali również z zabiegów podologicznych, masażu refleksologii i kąpieli w dźwiękach oraz zajęciach usprawniających nordic walking. Dodatkowo w tym roku, uczestnicy mogli skorzystać z doradztwa diabetologicznego, które cieszyło się sporym zainteresowaniem.

O powodzeniu projektu świadczą wypowiedzi jego uczestników. – Projekt, w którym uczestniczyłem był jedwabisty. Pełen profesjonalizm wspaniałych ludzi, którzy wkładają serce w to, co robią. Od kilku miesięcy zmagałem się z bólem barku. Dzięki rehabilitacji mój bark wrócił do 100 proc. sprawności! Jestem rencistą i nie stać mnie na taką rehabilitację, więc tym bardziej dziękuję! – mówi pan Damian.

Jeden z młodszych uczestników również nie krył zadowolenia. – Mamo, u cioci Moniki czuję się jak w niebie – zapewniał Maciej. Z kolei zdaniem pani Ani projekt, w którym uczestniczyła, był po prostu lepszym jutrem.

Projekt pn. „Rehabilitacja na terenach wiejskich – edycja II” był współfinansowany ze środków Województwa Wielkopolskiego. W projekcie uczestniczyli mieszkańcy m.in. Pyszącej, Marianowa, Zbrudzewa, Wyrzeki, Lucin, Krzyżanowa, Psarskiego, Esterpola, Nochowa oraz Gawron.

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Zielony Śrem – masz wpływ, gdzie pojawią się nowe drzewa

Pracownicy Śremskiego ratusza wskazali 10 możliwości typowania obszarów do nasadzenia. Są to: Park Miejski im. Powstańców Wlkp.  - drzewa/krzewy, Miejski Park Ekologiczny im. Włodzimierza...

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...