4.1 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Śrem Ratunek pod kluczem
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Ratunek pod kluczem

Jeden z mieszkańców Śremu zwrócił naszą uwagę na problem istotny z punktu widzenia ratowania życia i zdrowia. Na terenie miasta dostępne są urządzenia AED, ale niestety większość z nich znajduje się pod kluczem.

Swego czasu gmina Śrem szumnie chwaliła się zakupem AED, czyli przenośnego urządzenia do defibrylacji. Takie urządzenia gmina sfinansowała z własnych środków oraz wyposażyła w nie placówki oświatowe. Przenośne defibrylatory trafiły do szkół podstawowych w Śremie (wyposażone w nie między innymi są szkoły: nr. 1, nr 2, nr 4, nr 5, nr 6) oraz do szkół na terenie gminy: do Bodzyniewa, Nochowa i Zbrudzewa. Także takie urządzenia pojawiły się w obiektach i instytucjach użyteczności publicznej, jakimi są ratusz czy siedziba Śremskiego Sportu.

Inicjatywa burmistrza Śremu, aby w jak największej ilości miejsc dostępne były te defibrylatory jest godna pochwały i z pewnością zamiary włodarza gminy były oczywiste. Niemniej nie ze wszystkich urządzeń da się skorzystać w razie potrzeby w czasie, kiedy placówki te są zamknięte np. z uwagi na okres świąteczny czy z powodu innego. Zwyczajnie część z nich po prostu znajduje się wewnątrz budynku, do którego ni jak w takich sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz pilnej potrzeby skorzystania z AED dostać się nie można.

Tylko kilka spośród wymienionych wyżej placówek posiada przenośne defibrylatory w miejscach ogólnodostępnych. Pozostałe niestety nie. Cóż z tego, że miejsca te oznaczone są specjalnymi naklejkami, że tutaj i tutaj konkretnie znajduje się urządzenie AED, ale dostęp do niego jest mocno ograniczony, kiedy placówka zamknięta jest na cztery spusty. W chwili potrzeby w tych placówkach ratunek znajduje się pod kluczem.

Ratunek pod kluczem
fot. Czytelnik TZŚ

Z jednej strony można zrozumieć decyzję o lokalizacji urządzeń i zamknięcia ich na klucz. W końcu Śrem boryka się z problem wandalizmu. Z drugiej jednak strony nie dotarły do nas żadne sygnały, żeby ci ludzie, którzy niszczą ławki, łamią drzewa i dewastują place zabaw, pokusili się na AED. A tych ogólnodostępnych na terenie miasta jest kilka. To pokazuje, że nawet te osoby wiedzą, że ludzkie życie nie ma ceny i nie warto niszczyć tych urządzeń, zwłaszcza że nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się one być potrzebne właśnie im. To sygnał i wyraźny znak, że takie sprzęty nie powinny być „za zamkniętymi drzwiami”.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Zielony Śrem – masz wpływ, gdzie pojawią się nowe drzewa

Pracownicy Śremskiego ratusza wskazali 10 możliwości typowania obszarów do nasadzenia. Są to: Park Miejski im. Powstańców Wlkp.  - drzewa/krzewy, Miejski Park Ekologiczny im. Włodzimierza...

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...