4.1 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Książ Wlkp. „Dzień dziś wesoły”, czyli królewskie kolędowanie
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

„Dzień dziś wesoły”, czyli królewskie kolędowanie

6 stycznia, w Dniu Objawienia Pańskiego na terenie całego kraju organizowane są Orszaki Trzech Króli. W tym roku uroczystości odbywały się pod hasłem „Dzień dziś wesoły” – są to słowa zaczerpnięte z kolędy „Z narodzenia Pana”, które miały przypomnieć, jak ważne znaczenie mają święta Bożego Narodzenia.

Uliczne jasełka wpisały się również w tradycję parafii pw. św. Rocha w Wieszczyczynie, gdzie uroczystość jest organizowana od dziesięciu lat. Pomysłodawcą i inicjatorem Orszaku Trzech Króli w Wieszczyczynie jest były proboszcz – ks. Wojciech Morasz. Dzięki niemu, jak również kontynuacji dzieła przez obecnego proboszcza – ks. Szymona Nowackiego – parafianie z Wieszczyczyna mogli świętować mały jubileusz, uczestnicząc w barwnej paradzie.

W pierwotnym zamyśle Orszak Trzech Króli rozpoczynał się przy remizie OSP w Masłowie, skąd uczestnicy jasełek ze śpiewem na ustach maszerowali do kościoła w Wieszczyczynie. Tegoroczna uroczystość, ze względu na pandemię, miała nieco inny charakter – jasełka odbyły się w kościele.

W rolę trzech mędrców wcielili się: ksiądz Szymon Nowacki, Leszek Sztuk oraz Łukasz Stachowski. Uroczystość uświetniły rodziny, które w minionych latach pełniły rolę Maryi, Józefa oraz Dzieciątka. Nie zabrakło również pastuszków oraz świętych, w postaci których wcieliły się dzieci szkolne. Obecni byli także strażacy, którzy od początku organizowania Orszaku Trzech Króli dbali o bezpieczeństwo uczestników. Wszyscy oddali pokłon Dzieciątku, składając jednocześnie symboliczne dary.

Całość uświetnił koncert parafialnego chóru Wniebogłosy, który pod opieką Doroty Drąg przygotował piękny repertuar kolęd i pastorałek. Na zakończenie wszyscy udali się do salki parafialnej, gdzie czekało ciasto i ciepłe napoje.

Organizacją tegorocznego Orszaku Trzech Króli zajęły się parafianki: Ewa Taciak, Barbara Ostrowska-Gaj – katechetka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Masłowie oraz Monika Szymańska.

A to ciekawe

Zielony Śrem – masz wpływ, gdzie pojawią się nowe drzewa

Pracownicy Śremskiego ratusza wskazali 10 możliwości typowania obszarów do nasadzenia. Są to: Park Miejski im. Powstańców Wlkp.  - drzewa/krzewy, Miejski Park Ekologiczny im. Włodzimierza...

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...