24.7 C
Śrem
środa, 17 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremDobijają cię podwyżki cen gazu? Możesz postarać się o dodatek osłonowy
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Dobijają cię podwyżki cen gazu? Możesz postarać się o dodatek osłonowy

Mieszkańcy powiatu śremskiego mogą już składać wnioski o dodatek osłonowy, czyli rządowe wsparcie finansowe dla osób o niskich dochodach. Jak je otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Szczegóły poniżej.

Dodatek osłonowy to element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Przysługuje on gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Dochód obliczany jest na podstawie dochodu z roku 2020 dla wniosków złożonych od stycznia do lipca 2022 oraz z roku 2021 dla wniosków złożonych od 1 sierpnia do 31 października 2022. Informacje o dochodzie opodatkowanym pobierane są elektroniczne przez organ rozpatrujący wniosek natomiast informacje o dochodzie nieopodatkowanym należy uwzględnić we wniosku.

Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego:

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

* Kwota dofinansowania jest uzależniona od źródła ogrzewania. Wyższe świadczenie mogą otrzymać osoby, które używają do ogrzewania węgla lub paliwa węglopochodnego.

Zasada złotówka za złotówkę

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Jak będzie wypłacany dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. Będzie on wypłacany w dwóch równych ratach:

  • do 31 marca 2022 r.
  • do 2 grudnia 2022 r.

– Przyznanie dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji. Jeżeli we wniosku o wypłatę dodatku osłonowego podamy adres poczty elektronicznej (do czego gorąco zachęcam), wówczas otrzymamy informację o przyznaniu dodatku osłonowego na ten adres. Jeżeli nie podamy adresu poczty elektronicznej, będzie można odebrać informację o przyznaniu dodatku osłonowego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Śremie, w Biurze Obsługi Interesanta przy ul. Roweckiego 31 – informuje burmistrz Adam Lewandowski.

Gdzie złożyć wniosek?

Od 4 stycznia br. mieszkańcy gminy Śrem mogą składać wnioski o dodatek osłonowy w Ośrodku Pomocy Społecznej w Śremie, przy ul. Roweckiego 31 lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP.

Z kolei w gminie Książ Wlkp. wszelkimi sprawami związanymi z dodatkiem osłonowym zajmuje się Ośrodek Pomocy Społecznej w Książu Wlkp. Wnioski można składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub w wersji papierowej w siedzibie ksiąskiego OPS-u.

Podobnie rzecz ma się w gminach Dolsk i Brodnica. Tam również obsługa wniosków o przyznanie dodatku osłonowego prowadzona jest przez gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Wniosek można złożyć najpóźniej do 31 października 2022 r.

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe