14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Brodnica 103 lata temu w Brodnicy rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie. Pamiętano o tych...
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

103 lata temu w Brodnicy rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie. Pamiętano o tych wydarzeniach

W gminie Brodnica oficjalne obchody związane z wybuchem Powstania Wielkopolskiego odbywają się nie 27 grudnia, ale 6 stycznia. Dlaczego?

W czwartek 6 stycznia od godzin porannych ta ternie gminy Brodnica rozpoczęły się uroczystości związane ze 103. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji powstańców, która miała miejsce w Szołdrach i rozpoczęła się o godzinie 9.30.

Następnie około godziny 11:50 przed kościołami w Iłówcu, Manieczkach, Żabnie oraz Brodnicy można było bezpłatnie otrzymać specjalny numer Wiadomości Brodnickich, który w całości poświęcony jest Powstaniu Wielkopolskiemu na Ziemi Brodnickiej. To właśnie z tego wydania, zdziwione styczniowymi obchodami powstania osoby, dowiedzą się dlaczego w gminie Brodnica bardziej uroczyście obchodzi się wybuch powstania właśnie w styczniu, a nie 27 grudnia.

Równo w samo południe w hołdzie uczestnikom wielkopolskiego zrywu niepodległościowego na terenie całej gminy Brodnica zawyły syreny strażaków OSP. W ten sposób i oni uczcili pamięć Powstańców.

Natomiast o godzinie 12.30 przed budynkiem Urzędu Gminy w Brodnicy, przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich Ziemi Brodnickiej były składane wiązanki kwiatowe. Następnie o 13.00 przy okolicznościowej tablicy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Żabnie i na sam koniec o godz. 13.30 przy kamieniu powstańca Piotra Bartkowiaka w Grzybnie, składano wiązanki upamiętniające walczących w powstaniu brodniczan. Miejsce pamięci Piotra Bartkowiaka uroczyście odsłonięto we wrześniu minionego roku.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego w Brodnicy wybuch Powstania Wielkopolskiego obchodzony jest 6 stycznia. Zajrzyjmy do okolicznościowej publikacji Wiadomości Brodnickich, w której czytamy:

„W efekcie tych działań (odzewu na apel proboszcza Władysława Kilińskiego – przy. red.) w dniu 6 stycznia 1919 r. w miejscowej salce parafialnej pojawiło się około 60 osób. Po długiej dyskusji zdecydowano się utworzyć spośród chętnych oddział, który miał dwa dni później dołączyć do tworzonych wojsk powstańczych w przejętym Śremie”.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...