16.5 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Mimo zagrożeń, spokojnie patrzę w przyszłość
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Mimo zagrożeń, spokojnie patrzę w przyszłość

Ze starostą śremskim Zenonem Jahnsem rozmawiamy o tym, co udało się zrealizować w mijającym 2021 roku, a także o planach i zamierzeniach na 2022 rok.

Panie starosto, proszę o krótkie podsumowanie; jaki był 2021 rok dla samorządu powiatowego?

– W zasadzie, patrząc na zamierzenia i plany jakie mieliśmy na początku minionego roku, to muszę z zadowoleniem stwierdzić, że wszystko nam się udało zrealizować. Wszystkie inwestycje, które zaplanowaliśmy zostały wykonane. Łączna wielkość środków, jakie przeznaczyliśmy na inwestycje i inne wydatki majątkowe to 17 milionów złotych. Z czego 15 milionów przeznaczono na wydatki inwestycyjne, natomiast prawie 2 miliony złotych na takie wydatki, jak punktowe naprawy dróg (przy czym nie mam tu na myśli bieżącego utrzymania dróg, na to jest w budżecie odrębna pula pieniędzy) oraz na zakup infrastruktury informatycznej: komputerów i oprogramowania do naszego urzędu i jednostek organizacyjnych. Są one zapisane w budżecie jako tzw. wydatki bieżące, ale dotyczą w istocie zakupów majątkowych.

Na przetargach, które organizowaliśmy na początku roku, zaoszczędziliśmy prawie 20 proc. Gdyby były one rozstrzygane w kolejnych miesiącach, to byłyby dla naszego budżetu kosztowniejsze, bo ceny materiałów budowlanych i usług gwałtownie podrożały. W wyniku oszczędności, udało się zrobić więcej remontów dróg, niż początkowo zakładaliśmy. Ogółem poprawą stanu nawierzchni i naprawą dróg powiatowych objęliśmy łącznie 42 km dróg powiatowych, a przypomnę, że mamy ogółem ponad 200 kilometrów dróg powiatowych. Cieszy mnie również chronologia wydatków inwestycyjnych w tym sensie, że nie mamy żadnych pilnych inwestycji, które musielibyśmy wykonać.

Kondycja finansowa powiatu jest dobra. Mimo tylu zrealizowanych inwestycji mieliśmy jeszcze środki na podwyżki dla pracowników. Nie było jeszcze takiego roku w historii powiatu, by na podwyżki przeznaczono 2 miliony złotych. Objęto nimi pracowników starostwa, PCPR, PUP, PZD oraz pracowników administracji w placówkach oświatowych. Podwyżki są znaczne, w niektórych przypadkach sięgnęły nawet 20 proc. na pracownika. Mało tego, pracownicy z dużym stażem, którzy dotychczas zarabiali 3,6 tys. zł, teraz będą zarabiać ok. 5 tysięcy zł., a więc o ok. 20 proc. więcej. Regulacje płac miały miejsce również w Domach Pomocy Społecznej, poza wzrostem płac minimalnych. Pamiętajmy, że to są zobowiązania wieloletnie. Skoro się na nie zdecydowałem, to znaczy, że kondycja finansowa powiatu na to pozwala. Niech nikt nie myśli, że jest to populistyczna decyzja spowodowana wyborami.

Do kolejnych wyborów mamy jeszcze sporo czasu i mam świadomość, że przynajmniej przez dwa najbliższe lata, to ja będę realizował skutki podwyżek.

W 2022 rok wchodzimy ze spokojem, choć niepokoi nas, podobnie jak wszystkich, skala podwyżek cen energii, gazu, węgla itp. Realizując wydatki budżetowe w 2021 roku, już myślami byłem w 2022 a nawet w 2023 roku. Trzeba tak planować finanse powiatu, by nie zaskoczył nas jakiś problem, którego nie będziemy w stanie rozwiązać. Mam ten komfort psychiczny, że wszystko, co planujemy udaje się realizować, a do tego jesteśmy przygotowani na różne scenariusze w przyszłości. (…)

 

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

A to ciekawe

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...

Zaproszenie na Książkę z autografem – The Wind Of Change

Muzeum Śremskie wraca z cyklem spotkań z autorami książek. – Wracamy w nieco zmienionej formule i w nowej, atrakcyjnej formie – zapewniają organizatorzy. Pierwsze wydarzenie...