17.7 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Tak się szczepią mieszkańcy powiatu śremskiego
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Tak się szczepią mieszkańcy powiatu śremskiego

Szczepienia przeciw Covid 19 wyhamowały. W sumie, w pełni zaszczepionych jest 18,5 mln osób, co oznacza, że szczepionkę przyjęło niecałe 50 proc. całego społeczeństwa. Te dane mają przełożenie na poszczególne powiaty i mniejsze jednostki samorządu terytorialnego. W powiecie śremskim w pełni zaszczepionych jest niemal 53 proc. Która gmina przoduje?

Minął rok od chwili, gdy na rynku pojawiły się pierwsze szczepionki stworzone w walce z koronawirusem, upłynęło także pół roku od momentu, gdy szczepienia stały się powszechnie dostępne dla wszystkich, także dla dzieci 12+. Z tej możliwości skorzystało jednak ledwie 50 proc. społeczeństwa.

W powiecie śremskim w pełni zaszczepionych jest 33 596 osób, co daje 52,75 proc. społeczeństwa. Najwięcej osób przyjąć szczepionkę przeciwko Covid 19 zdecydowało się w gminie Śrem – 23 757 osób (56,2 proc.). Najmniejsze zainteresowanie odnotowujemy w gminie Książ Wlkp. – 4 121 (48,6 porc.) – dane MZ z dnia 4.01.2022.

Z końcem 2021 roku ruszyły szczepienia dla najmłodszej grupy wiekowej 5+. W przedziale 5-11 lat w gminie Książ Wlkp. pierwszą dawkę szczepionki przyjęło zaledwie sześcioro dzieci. W gminie Dolsk dziesięcioro. W gminie Brodnica 20 dzieci, a w gminie Śrem – 152.

Dla wszystkich grup wiekowych, również dzieci 5+, szczepienia prowadzone są między innymi w sali Bazar. Można z nich skorzystać w każdy piątek w godzinach od 13.00 do 18.00. Ponadto Bazarze realizowane są bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Szczepienia realizuje Szpital Podolany.

Tak się szczepią mieszkańcy powiatu śremskiego
fot. gov.pl

Trzecia dawka pod koniec stycznia

We wtorek, 4 stycznia rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował o prawdopodobnym terminie startu szczepień trzecią dawką dla grupy wiekowej 12+. – Zakładamy, że pod koniec stycznia rozpoczniemy proces szczepienia dawką przypominającą dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz i dodał, że Europejska Agencja Leków analizuje wnioski Pfizer/BioNTech w tej sprawie. – Rekomendacja jest spodziewana w połowie miesiąca – wspomniał w rozmowie z dziennikarzami.

Stacja TVN24 poinformowała, że Amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła możliwość podawania trzeciej dawki szczepionki firmy Pizer/BioNTech dzieciom powyżej 12. roku życia i dzieciom w wieku od 5 lat o obniżonej odporności.

Liczba zachorowań

W ciągu ostatnich 24 godzin w powiecie śremskim odnotowano 25 nowych przypadków zakażenia. Wynik taki został uzyskany po przeprowadzeniu 187 testów. 356 osób aktualnie objętych jest kwarantanną.

Na oddziale covidowym śremskiego szpitala przebywa 21 osób, a to oznacza, że wszystkie łóżka są zajęte. Wśród 21 osób, 16 to pacjenci niezaszczepieni.

Pacjenci zaszczepieni to osoby starsze, obciążone chorobami przewlekłymi. Ich stan jest stabilny. Natomiast pacjentami niezaszczepionymi są osoby młodsze i bardzo młode. W tej chwili dwie osoby są w stanie ciężkim i wymagają wysokoprzepływowej terapii tlenowej, a także intensywnego leczenia – informuje Michał Sobolewski, prezes śremskiego szpitala

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...