3.5 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Brodnica 103. rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Brodnicy
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

103. rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Brodnicy

Oficjalnie uroczystości związane z uczczeniem zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego dobyły się 27 grudnia, ale w gminie Brodnica świętują także później.

Ochotnicze Straże Pożarne z Brodnicy, Iłówca, Manieczek oraz Żabna, szkoły podstawowe z Iłówca, Manieczek i Brodnicy oraz parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy i Muzeum Śremskie wspólnie z Urzędem Gminy w Brodnicy oraz TPZB „Gniazdo” i Stowarzyszeniem Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. Gen. J. Wybickiego zapraszają 6 stycznia do gminy Brodnica.

Tego dnia na terenie całej gminy odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające 103. rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Brodnickie obchody rozpoczną się w Szołdrach. O godz. 9.30 odbędzie się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich. Później, około godziny 11:50 przed kościołami w Iłówcu, Manieczkach, Żabnie oraz Brodnicy do nabycie będzie specjalny numer Wiadomości Brodnickich, który w całości poświęcony będzie Powstaniu Wielkopolskiemu na Ziemi Brodnickiej.

Brodnica - obchody powstania wlkp
fot. UG w Brodnicy

Równo w samo południe w hołdzie uczestnikom wielkopolskiego zrywu niepodległościowego zawyją syreny strażaków OSP. W ten sposób i oni uczczą pamięć Powstańców.

Na terenie gminy Brodnica każdy z mieszkańców i przyjezdnych będzie mógł oddać honor powstańcom, składają wiązanki kwiatowe lub zapalając znicze pamięci.

O godzinie 12.30 przed UG w Brodnicy, przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich Ziemi Brodnickiej będą składane wiązanki kwiatowe. Następnie o 13.00 przy okolicznościowej tablicy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Żabnie i na sam koniec o godz. 13.30 przy kamieniu powstańca Piotra Bartkowiaka w Grzybnie, który we wrześniu minionego roku został oficjalnie uhonorowany miejscem pamięci przy siedzibie OSP Grzybno.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...

Biorą udział w zgrupowaniu kadry

Wydział wyszkolenia Wielkopolskiego Okręgowego Związku Bokserskiego podał nazwiska zawodników i zawodniczek z całego województwa, którzy wytypowani zostali i zaproszeni na obóz kadry do Głuchołaz....