16.2 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Jakie obostrzenia obowiązują w sylwestra?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Jakie obostrzenia obowiązują w sylwestra?

Właśnie dziś ten wspaniały czas, w którym wielu z nas będzie hucznie i w szampańskich nastrojach witało Nowy Rok. Zapominając przy tym, że nadal obowiązują covidowe obostrzenia nałożone rozporządzeniem z 15 grudnia. Co w nich znajdziemy nt. sylwestrowej zabawy?

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych 15 grudnia w związku z wystąpieniem stanu epidemii zakłada przedłużenie do 31 stycznia przyszłego roku większości ograniczeń. W pierwotnym planie w sylwestrową noc kluby i dyskoteki miały zostać zamknięte – z tego się jednak wycofano.

W sylwestra kluby i dyskoteki będą otwarte. Tym razem jednak przy wejściu do klubu, zamiast odpowiedniego stroju, sprawdzony zostanie certyfikat covidowy. Tyle w teorii, bo w praktyce właściciele takich obiektów nie mają podstawy prawnej, by żądać okazania certyfikatu szczepień, więc tylko dobra wola uczestników sylwestrowej zabawy pozwoli, poprzez okazanie posiadaczy certyfikatów, na zwiększenie liczby bawiących się ponad 100 osób (zaszczepione osoby nie wliczają się do tego limitu podobnie jak osoby posiadające aktualne zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19). W praktyce więc na parkietach może bawić się znacznie więcej osób.

Wielu z nas także Nowy Rok będzie witać z przytupem, puszczając ogromne ilości fajerwerków w powietrze. Pamiętajmy, że ten czas to czas największej traumy dla czworonogów, dla których odgłosy wybuchów są druzgocące.

– To najgorszy okres w roku dla każdego miłośnika zwierząt! Nie tylko psy i koty mieszkające w domu bardzo się ich boją, ale również wszystkie zwierzęta żyjące na zewnątrz. Mnóstwo ptaków ginie przez sylwestrową chwilę przyjemności – przypomina Paulina Piasecka, kierownik schroniska.

Zatem podsumowując. Baw się z głową i bezpiecznie dla siebie oraz innych. Nie strzelaj! Lepiej wpłać przysłowiową złotówkę na pomoc bezpańskim zwierzętom.

 

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...

Zaproszenie na Książkę z autografem – The Wind Of Change

Muzeum Śremskie wraca z cyklem spotkań z autorami książek. – Wracamy w nieco zmienionej formule i w nowej, atrakcyjnej formie – zapewniają organizatorzy. Pierwsze wydarzenie...