16.2 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Wysokie ceny gazu dobijają lokalne firmy i drenują kieszenie Polaków
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Wysokie ceny gazu dobijają lokalne firmy i drenują kieszenie Polaków

W ciągu ostatniego roku cena za kwh wzrosła o ponad 400 proc. Lokalni przedsiębiorcy łapią się za głowę i zastanawiają jak pokryć horrendalne faktury za gaz. Zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa zmuszane są przerzucać wysokie koszty na klientów. Rachunek jest prosty – za wszystko zapłacą konsumenci.

Lokalni przedsiębiorcy są zdruzgotani. Dosłownie z tygodnia na tydzień dostają aneksy do umów na gaz. Obawiają się, że jeśli wzrosty nie przystopują, będą zmuszeni zwolnić pracowników i zamknąć swoje interesy.

– W grudniu 2020 roku stawka za kwh wynosiła 13,75 gr. W listopadzie bieżącego roku wynosiła już 38,12 gr. W grudniu cena wzrosła do bagatela 73,93 gr/kwh. To jest wzrost, rok do roku, wysokości 437 proc. i nie wiadomo czy to jest ostatnia podwyżka – podkreśla jeden ze śremskich przedsiębiorców, który postanowił głośno zaprotestować przeciwko podwyżkom cen gazu. Do niedawna za gaz w sklepie płacił około 1000 zł miesięcznie. Dziś jest to już kwota dobijająca do 5 tys. zł.

Śremscy przedsiębiorcy nie ukrywają, że wysokie ceny gazu odbiją się na cenach produktów i oferowanych usług. To jedyny ratunek, po i tak ciężkim pandemicznym roku, na to, by utrzymać się na powierzchni. – Niewykluczone, że będę zmuszony zamknąć swoje sklepy – podkreśla jeden z naszych rozmówców. To samo rozważa jeden z właścicieli zakładów mechaniki samochodowej. Jego rachunek za gaz z 8 tys. zł wzrósł już do 17 tys. zł/miesiąc. – A końca nie widać, ponieważ z faktury na fakturę stawki są coraz wyższe – dodaje.

Nowy Rok, nowe stawki

Horrendalne podwyżki cen gazu dobiją także samorządy, a co za tym idzie placówki oświatowe i medyczne. I nie należy zapominać o gospodarstwach domowych. Zapowiadana zmiana stawek cen za gaz ma wejść w życie wraz z nowym rokiem.

Jeden z ostatnich komunikatów PGNiG mówi: „Od 1 stycznia 2022 r., wejdzie w życie nowa taryfa na paliwo gazowe dla gospodarstw domowych w Polsce. Wzrost cen jest bezpośrednio związany z bezprecedensową i wyjątkowo trudną sytuacją na rynku w całej Europie, spowodowaną przez agresywną politykę energetyczną Rosji. W efekcie tych działań ceny na rynkach europejskich osiągnęły w okresie od grudnia 2020 r. do grudnia 2021 r. wzrosty o ponad 500 proc., co musiało przełożyć się też na wzrost cen dla użytkowników w Polsce. Oznacza to, że zgodnie z nową taryfą zatwierdzoną przez prezesa URE, rachunki za gaz dla gospodarstw domowych wzrosną od nowego roku”.

Nowa taryfa oznacza, że średnia zmiana rachunku miesięcznie netto, w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku, wyniesie:

  • przygotowanie posiłków (W-1) – wzrost średnio o 9,84 zł, tj. o 42 proc.
  • podgrzewanie wody (W-2) – wzrost średnio o 66,66 zł, tj. o 56 proc.
  • ogrzewanie małych i średnich domów (W-3) – wzrost średnio o 171,00 zł, tj. 58 proc.

Jak PGNiG tłumaczy podwyżki? – Najważniejszym powodem wzrostu cen gazu na europejskich rynkach jest agresywna polityka energetyczna Rosji, która poprzez presję cenową na Europę próbuje przeforsować możliwość uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 z obejściem prawa europejskiego. Elementem tej polityki jest także niski poziom zapełnienia magazynów gazu, kontrolowanych przez rosyjskie podmioty, w poszczególnych krajach europejskich oraz permanentne niewykorzystywanie przez rosyjskiego dostawcę istniejących możliwości technicznych tranzytu gazu – argumentuje prezes.

Podwyżka na raty

Dzięki nowym regulacjom, wprowadzonym kilka tygodni temu przez rząd, gospodarstwa domowe w Polsce nie zostaną dotknięte jednorazowo drastyczną podwyżką. Nie oznacza to jednak, że ominą one Polaków. Wzrost cen za gaz zostanie po prostu rozłożony w czasie. Na początek podwyżka wyniesie 54 proc.

Remedium i plastrem na poraniony budżet Polaków ma być…

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Źródłofot.pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...

Zaproszenie na Książkę z autografem – The Wind Of Change

Muzeum Śremskie wraca z cyklem spotkań z autorami książek. – Wracamy w nieco zmienionej formule i w nowej, atrakcyjnej formie – zapewniają organizatorzy. Pierwsze wydarzenie...