16.2 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Książ Wlkp. Więcej za śmieci w gminie Książ Wlkp.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Więcej za śmieci w gminie Książ Wlkp.

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie, bliższa jest także podwyżka opłat za gospodarkę odpadami w gminie Książ Wlkp. Co się zmieni?

Jak mówił klasyk „tanio już było”. Nowy rok dla mieszkańców gminy Książ zapowiada ostry drenaż ich kieszeni. Do podwyżek cen gazu i energii dochodzi bowiem podwyżka stawek za gospodarowanie odpadami.

Podczas ostatniej sesji rady miasta, która miała miejsce 6 grudnia, radni uchwalili nowe stawki opłat za wywóz śmieci. Wyższe opłaty obowiązywać będą od 1 stycznia 2022 roku. – Ich wysokość zróżnicowana jest ze względu na wywiązywanie się bądź nie przez mieszkańców z obowiązku selektywnej zbiórki – przypomina ksiąski magistrat.

Nowe stawki będą odpowiednio o 5 i 10 zł wyższe od dotychczasowych i wyniosą:

  • 29,00 zł miesięcznie od mieszkańca w przypadku wywiązywania się z obowiązku selektywnej zbiórki odpadów (dotychczas 24 zł),
  • 58,00 zł miesięcznie od mieszkańca w przypadku, gdy nie wywiązuje on się z obowiązku selektywnej zbiórki odpadów (dotychczas 48 zł).

Skąd ta zmiana?

– Zgodnie z założeniami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, system gospodarki odpadami komunalnymi winien być systemem samofinansującym się – uzasadniał Sławomir Przybylski, przewodniczący rady miejskiej w Książu Wlkp.

Wpływ na podwyżkę ma także fakt, że cena odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Książ Wlkp. rośnie z 395zł netto (426,60 zł brutto) na 405 zł netto (437,40 zł brutto) za tonę.

– Również wprowadzenie od 1 października 2021 roku nowego cennika przez Zarząd Zakładu Gospodarki Odpadami Sp. z o. o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu, do którego trafiają odpady komunalne z terenu Gminy Książ Wlkp., ma bezpośredni wpływ na wzrost wysokości stawki opłaty. Dotychczas była to kwota 430,00 zł netto (464,40 zł brutto) za tonę przyjętych odpadów komunalnych zmieszanych, a od 1 października br. jest to kwota 480,00 zł netto (518,40 zł brutto) za 1 tonę. Dodatkowy wpływ na wzrost koszów ponoszonych na funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi, ma także wzrost od 1 października 2021 roku ceny odbioru siedmiu segregowanych frakcji na poziomie od 3 proc do 25 proc. – tłumaczy Przybylski.

Na początku 2022 roku każdy właściciel nieruchomości otrzyma zawiadomienie o zmianie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nową opłatę należy uiszczać na indywidualne numery kont w terminach do: 15 lutego, 15 kwietnia, 15 czerwca, 15 sierpnia, 15 października, 15 grudnia.

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...

Zaproszenie na Książkę z autografem – The Wind Of Change

Muzeum Śremskie wraca z cyklem spotkań z autorami książek. – Wracamy w nieco zmienionej formule i w nowej, atrakcyjnej formie – zapewniają organizatorzy. Pierwsze wydarzenie...