14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Dolsk W Dolsku również uczcili Powstańców Wielkopolskich
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

W Dolsku również uczcili Powstańców Wielkopolskich

Uroczysta msza święta w kościele pw. św. Michała Archanioła w Dolsku, wiązanki kwiatów złożone pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Dolskiej, odczytanie nazwisk dolskich Powstańców i zapalenie zniczy – tak w Dolsku uczczono 103. rocznicę Powstania Wielkopolskiego (27. 12.) Tegoroczne obchody miały wymiar szczególny, gdyż po raz pierwszy były obchodzone jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się w Dolsku późnym popołudniem, a rozpoczęła je msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich z gminy Dolsk Nabożeństwo odprawił miejscowy proboszcz – ks. Rafał Pleszewa.

Druga część uroczystości odbyła się na dolskim rynku, przy Pomniku Bohaterów Ziemi Dolskiej. Dokładnie w tym samym miejscu 103 lata temu zebrali się dolszczanie, którzy włączyli się w walkę o wolność ojczyzny.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrała burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska, rozpoczynając krótkie przemówienie słowami „Nikt im iść nie kazał – poszli, bo tak chcieli, bo takie dziedzictwo wziął po dziadkach wnuk”. Przytoczony cytat z wiersza Edwarda Słońskiego „A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć” doskonale podkreślić znaczenie przekazywanych z pokolenia na pokolenie wartości, mobilizujących powstańców do walki o wolny kraj.

Fot. Biblioteka Publiczna MiG Dolsk

Następnie przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Dolskiej, składając w ten sposób hołd i wyrażając wdzięczność w imieniu lokalnej społeczności. Ważnym punktem programu było odczytanie nazwisk Powstańców Wielkopolskich Ziemi Dolskiej przez uczennice Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku – Julię Jankowiak i Natalię Hasińską. Martyna Drożdzińska i Katarzyna Konieczna przy dźwiękach werbli złożyły hołd dolskim bohaterom, składając pod pomnikiem symboliczne znicze. Po odczytaniu wszystkich nazwisk oddano salwę honorową.

103. rocznicę zwycięskiego wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczcili także członkowie klubu Morsy K.R.A. Dolsk, kąpiąc się w jeziorze oraz grupa rowerowa Dolsk, która wyruszyła Szlakiem Dolskiej Dychy.

Święto wszystkich Polaków

Powstanie Wielkopolskie, choć nazwa wskazuje na jeden region, w rzeczywistości dotyczy całego kraju. Dzięki odwadze i poświęceniu bohaterów sprzed 103 lat mogła odrodzić się wolna i niepodległa Polska. Wielkopolanie wnieśli znaczący wkład w odbudowę państwowości, walcząc o suwerenność kraju.

Ustanowienie rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jako święta państwowego stanowi hołd i podziękowanie dla tych, którzy odważyli stanąć w obronie Polski, nierzadko oddając życie za wolność ojczyzny.

Przypomnijmy, że 23 listopada br. prezydent RP Andrzej Duda podpisał jednomyślnie przyjętą przez Sejm i Senat ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczyste podpisanie ustawy miało miejsce w poznańskim Hotelu Bazar. 103 lata temu, 26 grudnia 1918 roku, z okna tego hotelu Ignacy Paderewski wygłosił przemówienie, które przyczyniło się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...