Tegoroczne uroczystości były wyjątkowe z uwagi na to, że rocznica Powstania Wielkopolskiego po raz pierwszy przybrała miano święta państwowego. Uroczyste obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się od symbolicznego odsłonięcia emblematów „Powstaniec Wielkopolski” oraz złożenia kwiatów na grobach dwóch uczestników zrywu, śp. Antoniego Płócieniaka i śp. Leona Płociniaka. Dokonali tego burmistrz Książa Wlkp., Teofil Marciniak oraz przewodniczący rady miejskiej w Książu Wlkp., Sławomir Przybylski wspólnie z potomkami zmarłych.
Odsłonięcie emblematów jest kontynuacją samorządowej inicjatywy zainaugurowanej w 2018 roku, w stulecie wybuchu Powstania, kiedy to krzyżem powstańczym opatrzono 78 grobów Powstańców na nekropoliach znajdujących się na terenie Gminy Książ Wlkp. W tym roku została ona wznowiona na wniosek członków rodziny Bohaterów, którzy zwrócili się w drugiej połowie listopada do ksiąskiego urzędu z prośbą o odznaczenie ich mogił znajdujących się na chwałkowskim cmentarzu – wspomina Teofil Marciniak
W dalszej części spotkania przedstawiciele lokalnego samorządu oraz delegacja Szkoły Podstawowej w Chwałkowie Kościelnym złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili okolicznościowe znicze pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.
Na zakończenie, przedstawiciele rodzin otrzymały pamiątki ze spotkania – album pt. „Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej”, w którym wymienieni są także odznaczeni w tym dniu Bohaterowie. Uroczystym odśpiewaniem przez zgromadzonych „Roty” zakończono uroczystości na cmentarzu w Chwałkowie Kościelnym.
Pięcioosobowa delegacja ksiąskiego samorządu złożyła również kwiaty i okolicznościowy znicz przy Mogile Powstańczej na cmentarzu parafialnym w Książu Wlkp., upamiętniając w ten sposób 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Oprac. DG