16.5 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Oblodzony i zaśnieżony chodnik - kto powinien zająć się jego odśnieżaniem?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Oblodzony i zaśnieżony chodnik – kto powinien zająć się jego odśnieżaniem?

Są takie chodniki w Śremie, że przejście po nich stanowi nie lada wyzwanie. Kto powinien odśnieżyć taki chodnik i zapewnić bezpieczeństwo pieszym poruszającym się duktem?

Idąc po Śremie można trafić na chodniki, które są wręcz wzorcowo odśnieżone. Nie ma na nich nawet kawałka lodu, a co tu jeszcze mówić o śniegu. Takie dukty piesze dzielimy na lokalne należące np. do wspólnoty mieszkaniowej, gminne za których utrzymanie odpowiada gmina, powiatowe oraz wojewódzkie. O ile większość tych chodników jest bezpieczna w zimowej aurze o  tyle chodniki pozostające w zarządzie WZDW, a więc np. ten przy ul. Grunwaldzkiej, stwarzają niebezpieczeństwo dla pieszych.

O bezpieczeństwo pieszych powinni zadbać właściciele nieruchomości lub zarządcy terenu, którzy na zlecenie właściciela dbają o właściwe utrzymanie chodników.

Kiedy chodnik odśnieża właściciel nieruchomości, a kiedy mieszkaniec?

Zanim ustali się, kto odpowiada za odśnieżenie chodnika warto zapoznać się z samą jego definicją. Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Jeśli taki chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu, obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu nieruchomości. Nawet pomimo faktu, że chodnik ten nie jest jego własnością.

Jeżeli między chodnikiem a granicą działki mieszkańca jest pas zieleni, odśnieżyć powinna już gmina lub inny organ właściwy dla własności drogi i chodnika. Śnieg, który uprzątnie z chodnika właściciel, powinien zostać usunięty przez zarządcę drogi.

Podobnie ma się sprawa np. ze schodami lub podjazdami do wózków inwalidzkich mieszczących się przy nieruchomościach. Ich odśnieżenie, usunięcie lodu i innych elementów mogących stanowić zagrożenie dla użytkownika, spoczywa na właścicielu nieruchomości lub jej zarządcy.

Oblodzony chodnik
fot. M. Czubak

Brak odśnieżenia wiąże się z karą

Jeśli właściciel czy zarządca nieruchomości zaniedba obowiązek odśnieżania chodników, musi liczyć się z konsekwencjami. Interwencja wezwanych na miejsce służb może zakończyć się pouczeniem, nałożeniem mandatu w wysokości 500 zł lub wystąpieniem na drogę sądową. Na mocy art. 117. kodeksu wykroczeń osobie niewywiązującej się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości grozi nagana lub grzywna w wysokości 1500 zł. Ale to nie wszystko.

Miałeś wypadek na oblodzonym chodniku? Należy ci się odszkodowanie

Powołując się na art. 415 kc osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu na nieodśnieżonym lub oblodzonym chodniku albo schodach czy podjeździe, może dochodzić swoich roszczeń odszkodowawczych od właściciela nieruchomości, zarządcy lub firmy sprzątającej dany obiekt, z którą zarządca ma podpisaną umowę.

Odszkodowanie może dotyczyć zwrotu kosztów leczenia urazu (to zazwyczaj efekt upadku), ale również późniejszą rehabilitację i zadośćuczynienie tak zwanej krzywdzie. Odszkodowanie może także dotyczyć zwrotu kosztów uszkodzonego samochodu, gdy wypadek miał miejsce na drodze (również na drodze prywatnej czy wewnętrznej).

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...

Zaproszenie na Książkę z autografem – The Wind Of Change

Muzeum Śremskie wraca z cyklem spotkań z autorami książek. – Wracamy w nieco zmienionej formule i w nowej, atrakcyjnej formie – zapewniają organizatorzy. Pierwsze wydarzenie...