4.9 C
Śrem
poniedziałek, 28 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościŚremKwiaty i znicze pod Pomnikiem Dobosza

Kwiaty i znicze pod Pomnikiem Dobosza

W mroźne przedpołudnie 27 grudnia br. przed Pomnikiem Dobosza w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich zgromadziły się delegacje władz samorządowych powiatu i gminy Śrem, organizacji pozarządowych, instytucji, szkół. Obecni byli mieszkańcy Śremu. Przyszli, by oddać hołd powstańcom, którzy 103 lata temu chwycili za broń, by zrzucić jarzmo pruskiego panowania.

Uroczystość przy pomniku prowadził Grzegorz Pawlak ze śremskiego muzeum. Powitał zebranych i w kilku słowach przypomniał okoliczności towarzyszące wybuchowi powstania.

Następnie poprosił Romana Szydłowskiego, by zaintonował Rotę – pieśń towarzyszącą powstańcom w ich walce. Po wspólnym odśpiewaniu tej patriotycznej pieśni, którą dziś powszechnie uważa się za pieśń hymniczną, a w czasach walki o niepodległość Wielkopolan była bardziej popularna niż Mazurek Dąbrowskiego.

Tradycją spotkań przy Doboszu jest też przypomnienie osoby czy zdarzenia historycznego związanego z powstaniem wielkopolskim. Dba o to Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej. W tym roku była to historia śremskiego Dobosza, pomnika upamiętniającego powstanie, w którym aktywnie brali udział także śremianie. Postać dobosza w mundurze powstańczym, wzywającego do walki, został odsłonięty w 1925 roku na śremskim rynku, jako Pomnik Powstańców i Wolności.

Po wybuchu II wojny światowej Niemcy pomnik zniszczyli, a cokół zatopili w bagnach w okolicach parku. Po wojnie cokół został odnaleziony i ustawiony w parku miejskim. Początkowo ustawiono na nim Wielkopolski Krzyż Powstańczy – 1961 rok, a po kilku latach osłonięto replikę pomnika Dobosza autorstwa poznańskiego rzeźbiarza Jerzego Sobocińskiego. Uroczystość osłonięcia pomnika odbyła się 14 czerwca 1969 roku. Tego samego roku park otrzymał nazwę Parku Miejskiego im. Powstańców Wielkopolskich.

Zgromadzone na uroczystości delegacje złożyły u stóp pomnika wieńce, wiązanki i znicze.

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...