16.2 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Książ Wlkp. Premiera książki „Książ’39 – Niewinnie straceni…”
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Premiera książki „Książ’39 – Niewinnie straceni…”

Jeszcze pachnie świeżym drukiem… Kilka dni temu swoją premierę miała książka „Książ’39 – Niewinnie straceni…” autorstwa Tomasz Cieślaka. To efekt ponad rocznej współpracy Centrum Kultury Książ Wlkp., autora oraz wielu innych ludzi i podmiotów wspierających realizację tego projektu.

Jak to się zaczęło?

– Cała ta przygoda zaczęła się od złożenia wniosku do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w listopadzie 2020 r. Kilka miesięcy później przyszła decyzja, że z programu „Literatura” otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 32 tys. zł, co oznaczało, że wreszcie możemy spełnić nasze wielkie marzenie o tym, aby wydać tę publikację. Realne stało się również to, że zrealizujemy oczekiwania potomków 17. obywateli gmin Książ i Dolsk rozstrzelanych 20.10.1939 r. na ksiąskim rynku – wspomina Mariola Kaźmierczak, dyrektor ksiąskiego centrum kultury i dodaje, że od dłuższego czasu docierały do CK sygnały, że wielu mieszkańców ksiąskiej i dolskiej gminy czeka na taką literaturę.

Kolejne miesiące minęły więc na przygotowaniach związanych ze zbieraniem materiałów i zorganizowaniem inscenizacji historycznej, aby zilustrować książkę w jak najciekawszy estetycznie, a zarazem wiarygodny sposób. Autor spędził wiele godzin na zebraniu w jedną całość danych z akt śledztwa i innych dokumentów oraz informacji uzyskanych od potomków niewinnie straconych. Z kolei Przemysław Glinkowski zajął się stroną zdjęciowo-graficzną, aby nadać fotografiom odpowiedniego klimatu.

Jesteśmy wdzięczni za to, że wydanie książki pt. „Książ’39 – Niewinnie straceni…” objęli swoim patronatem honorowym: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Książ Wielkopolski, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Instytut Pamięci Narodowej – podkreśla Mariola Kaźmierczak

Szefowa centrum kultury dziękuje także ekipie składu drukarskiego. – Trafiliśmy na świetnych i cierpliwych ludzi, którzy bardzo nam pomogli przejść przez ostatni etap wydawniczy.

Covid…

Wpływ na przebieg prac niestety miała też pandemia. – Nieco szyki pokrzyżował nam Covid. Miała być premiera w wielkim wydaniu. W planach było spotkanie z tymi, do których w pierwszej chwili chcieliśmy trafić z naszą publikacją – czyli rodzinami rozstrzelanych oraz osobami uczestniczącymi w procesie powstawania książki, w tym z ochotnikami-statystami, którzy wzięli udział w sesji zdjęciowej – wspomina Kaźmierczak.

Jednak autorzy tego projektu nie tracą nadziei, że z początkiem roku sytuacja pandemiczna się uspokoi i będą mogli zrealizować ten pomysł oraz pokazać światu publikację.

– Dlatego dziś prezentujemy wam tylko jej fragment, licząc na to, że już wkrótce podzielimy się resztą! Jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w najróżniejszy sposób w powstanie książki „Książ’39 – Niewinnie straceni”.  Słowa podziękowania kierujemy również do powiatu śremskiego, który również udzielił nam finansowego wsparcia w tym projekcie – dodaje dyrektor CK.

Premiera książki „Książ’39 – Niewinnie straceni…”

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...

Zaproszenie na Książkę z autografem – The Wind Of Change

Muzeum Śremskie wraca z cyklem spotkań z autorami książek. – Wracamy w nieco zmienionej formule i w nowej, atrakcyjnej formie – zapewniają organizatorzy. Pierwsze wydarzenie...