17.7 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Przed nami 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - kalendarium wydarzeń
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Przed nami 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – kalendarium wydarzeń

W poniedziałek, 27 grudnia przypada 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku, jest to wyjątkowa rocznica, bowiem po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Od tego roku, dzień 27 grudnia jest świętem państwowym, ustanowionym w rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w 1918 roku. Pomysłodawcami tej inicjatywy były: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Natomiast 1 października 2021 roku Sejm RP przyjął ustawę, zgłoszoną przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustanawiającą święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Celem ustanowienia tego święta jest upowszechnienie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.

Lokalne obchody rocznicy wybuchu Postania Wielkopolskiego rozpoczną się o godzinie 11.00 od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Dobosza w Parku Powstańców Wielkopolskich.

Przed nami 102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Następnie na deptaku przy PSS Jubilat około godziny 13.00 pojawi się tablica z kokardami. – Każdy będzie mógł się poczęstować. Weź kokardę! Bądź dumny! – zachęca Muzeum Śremskie.

O godzinie 17.00 odbędzie się msza święta w kościele garnizonowym, a tuż po niej Apel Poległych na cmentarzu parafialnym.

„Póki Pamiętamy”

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego uczci także Śremski Ośrodek Kultury. Tego dnia w Kinoteatrze Słonko odbędzie się koncert patriotyczny pn. „Póki Pamiętamy”.

Będzie to wydarzenie podsumowujące projekt oraz promocja wydanej na tę okoliczność płyty. W związku z otrzymaną za ten projekt nagrodą XXII edycji Konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” postanowiliśmy zwieńczyć dzieło i wydać jedyną w swoim rodzaju płytę „Póki Pamiętamy”, którą otrzyma każdy uczestnik koncertu – zapewnia Anna Szmyt-Baranowska, dyrektor ŚOK

Projekt powstał w 2018 roku z okazji setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Inicjatorem i koordynatorem wydarzenia był Adrian Bartnik, ówczesny pracownik Śremskiego Ośrodka Kultury, raper, wokalistka, muzyk i producent.

W ramach projektu „Póki Pamiętamy” artyści pochodzący ze Śremu, a także z nim związani stworzyli sześć w pełni autorskich utworów słowno – muzycznych mówiących o Powstaniu Wielkopolskim. Występuje w nich bezpośrednie odwołanie do historii Powstania Wielkopolskiego oraz jego bohaterów.

Koncert odbędzie się 27 grudnia o godz. 20.00 w Kinoteatrze Słonko.

Przed nami 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...