17.1 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremTak wygląda budżet gminy Śrem na 2022 rok
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Tak wygląda budżet gminy Śrem na 2022 rok

W czwartek, 16 grudnia radni miejscy gminy Śrem pochylili się nad projektem uchwały budżetowej na 2022 rok. Według założeń burmistrza dochody gminy wyniosą 186 105 439,08 zł. Wydatki natomiast 197 671 871,08 zł. Co pokryje tę różnicę?

Przyszłoroczny budżet gminy Śrem jest znacznie niższy niż ten obowiązujący w 2021 roku, który zakładał dochody na poziomie 221 mln zł, a wydatki wysokości 223 mln zł. Według założeń przyszłorocznego budżetu dochody gminy wyniosą 186 105 439,08 zł. Wydatki natomiast 197 671 871,08 zł. Różnica ta wynika ze zmian w programie „500+”. Ostatnia nowelizacja ustawy przewiduje bowiem, że obsługą programu będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych a nie – jak obecnie – samorządy.

Z kolei przyszłoroczny deficyt budżetowy w kwocie 11 566 432,00 zł zostanie sfinansowany przychodami ze sprzedaży papierów wartościowych w kwocie 3 433 400,00 zł oraz przychodami z tytułu wolnych środków w kwocie 8 133 032,00 zł.

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Adam Lewandowski szczególną uwagę zwrócił na wydatki majątkowe gminy, które zapisano w kwocie 18 139 269,92 zł. Wśród najważniejszych inwestycji wymienił wydatki inwestycyjne wysokości ponad 8 mln zł na drogi publiczne. Wśród planowanych inwestycji znalazły się takie jak: budowa chodników na terenach wiejskich; budowa dróg gminnych w Nochowie, w tym ul. Jesiennej; budowa ul. Brylantowej w Zbrudzewie; budowa drogi gminnej w Zbrudzewie (Leopol) czy budowa drogi w Grzymysławiu.

Tak wygląda budżet gminy Śrem na 2022 rok

W budżecie ujęto także modernizację ulicy Sikorskiego w Śremie. – Rozmawiamy z WZDW, by stworzyć bezpieczne rozwiązanie na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z al. Solidarności – mówił Adam Lewandowski. W wydatkach majątkowych znalazła się także kwota 300 tys. zł na modernizację Placu 20 Października, a konkretnie zazielenienie go i dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W przyszłorocznych wydatkach zapisano także kwotę 500 tys. zł w ramach dotacji celowej na zakup samochodu dla OSP Pysząca. – W budżecie znalazły się także fundusze na rozpoczęcie prac przy budowie amfiteatru nad Jeziorem Grzymisławskim. Jest to milion złotych. Planujemy także modernizację placu zabaw na promenadzie, dokończenie sceny w Nochowie oraz dokończenie skateparku w Parku Odlewników – zapewniał burmistrz.

Tak wygląda budżet gminy Śrem na 2022 rok

Adam Lewandowski zaznaczył jednak, że w przyszłorocznym budżecie nie uwzględniono dwóch kwot – promesy 2,5 mln na modernizację ul. Kościuszki i Wyszyńskiego. Ma to zostać uwzględnione podczas pierwszej sesji w 2022 roku. Nie została także zapisana kwota 5 450 000 zł dotacji dla gminy na budowę mieszkań ŚTBS. – Te środki będą na koncie gminy, ale są procesem zamówienia publicznego, umowa będzie podpisana do końca roku na 15 mln zł. Wybudujemy 60 mieszkań w trzech blokach – dodał Lewandowski.

Burmistrz wymienił także trzy zagrożenia, które mogą mieć realny wpływ na realizację budżetu. – Po pierwsze obawiamy się inflacji. Bacznie przyglądamy się także nieprzewidywalnym wzrostom cen energii. Niepokoi nas także brak terminu możliwości aplikowania o środki zewnętrze, lecz to jest niezależne od samorządów – zaznaczył burmistrz.

Projekt uchwały budżetowej dla gminy Śrem otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO). Za projektem głosowało 15 radnych. Przeciw zgłosili…

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe