16.2 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Oni będą nas kosztować ponad 1 mln zł rocznie
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Oni będą nas kosztować ponad 1 mln zł rocznie

Ponad 1 mln zł rocznie z naszych podatków będzie wpadać w ramach wynagrodzenia za pracę na konta wójta, starosty i burmistrzów w powiecie śremskim. To skutek zmian w polskim prawie. Każda z rad wśród punktów porządku obrad musiała zapisać uchwałę mówiącą o zmianie wynagrodzenia burmistrza, wójta i radnych. Na jakie podwyżki mogą liczyć nasi włodarze?

Na początek trzeba jednak skupić się na podstawie prawnej. 1 listopada br. weszła w życie ustawa z dnia 17 września 2021 roku o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r., poz. 1834).

Według nowych przepisów, od 1 sierpnia 2021r. uległo zmianie maksymalne wynagrodzenie pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru do 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. Ustawa ustanowiła również gwarantowaną wysokość minimalnego wynagrodzenia na poziomie nie niższym niż 80 proc. maksymalnego wynagrodzenia.

Warunki i sposób wynagradzania burmistrzów określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, w którym zostały określone maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego oraz dodatek specjalny w wysokości 30 proc. łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

Wprowadzone nowe zasady wynagradzania niejako wymuszają podwyżki dla włodarzy, a wielkość ich wynagrodzenia musi zostać dostosowana do aktualnych wymogów prawnych. Radni nie mają zatem wyjścia i zgodnie z prawem muszą podnieść zarobki burmistrzom, wójtowi czy staroście. Stało się tak już w gminie Brodnica, gminie Dolsk i gminie Książ Wlkp. Przegłosowano już także podwyżkę dla starosty śremskiego.

Nad podwyżką dla Adama Lewandowskiego debatowali radni podczas ostatniej sesji rady miejskiej, która odbyła się w czwartek, 16 grudnia. Projekt uchwały zakłada, że na nowe wynagrodzenie burmistrza Śremu wysokości 20.130,00 zł będą składać się:

  • wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10.430,00 zł;
  • dodatek funkcyjny w kwocie 3.450,00 zł;
  • dodatek specjalny w wysokości 30 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 4.164,00 zł;
  • dodatek za wysługę lat w wysokości 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego wysokości 2.086 zł

Dotychczasowe wynagrodzenie burmistrza, od dnia 24.11.2018r. było niemal o połowę niższe i wynosiło 10.620,00 zł.

Za podwyżką głosowało 14 radnych. Swój głos wstrzymali: Marek Basaj, Tomasz Jakuszek, Cezary Strzelec oraz Grzegorz Wiśniewski. Ponadto Piotr Mulkowski również stwierdził, że wstrzyma się od głosu, ale zdążył opuścił sesję przed samym głosowaniem. Tego dnia nieobecni byli: Katarzyna Sarnowska oraz Tomasz Wojna.

Starosta również będzie zarabiał więcej

Pod koniec listopada br., podczas sesji rady powiatowej, głosami 16 za, przy jednym wstrzymującym się, przyjęto uchwałę w sprawie wynagrodzenia dla starosty śremskiego Zenona Jahnsa. Radni zdecydowali, że starosta będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 19.470,00 zł brutto miesięcznie. Jest to wynagrodzenie wyższe o ponad 4,5 tys. zł od wcześniejszego. Stanowi to łączny wzrost wynagrodzenia starosty o 1/3 tego, co miał wypłacane wcześniej.

Za uchwaleniem nowej wysokości wynagrodzenia dla starosty głosowało 16 radnych. Jedynym, który się wstrzymał, był opozycyjny radny Emil Majsner, który wprawdzie tłumaczył, że rozumie sens podwyżki dla starosty, aby zarządzający powiatem nie zarabiał mniej, jak podlegli mu naczelnicy wydziałów, jednak za podwyżką nie zagłosował, a postanowił się wstrzymać.

Ile wyniosły podwyżki dla włodarzy Książa Wlkp., Dolska i Brodnicy?

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Znów czas na zmiany. Przeprowadzka redakcji

W lipcu ubiegłego roku informowaliśmy o tym, że znaleźliśmy nową siedzibę redakcji. Wówczas wprowadziliśmy się do budynku przy ul. Kilińskiego 26A. Niestety nie zabawiliśmy...

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...