14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Radny pyta o nierówności na moście Chosłowskiego
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Radny pyta o nierówności na moście Chosłowskiego

Marek Basaj, opozycyjny radny w śremskiej radzie miejskiej, zainteresował się problemem nierównego mostu imienia majora Stefana Chosłowskiego. W tej sprawie skierował interpelację do przewodniczącej rady. Co wynika z odpowiedzi, jaką otrzymał?

Marek Basaj w swej interpelacji pytał nie tylko o nierówności na oddanym moście im. mjr Chosłowskiego w Śremie, ale również o to, czy nad pracami czuwał inspektor nadzoru. W przypadku tego drugiego pytania odpowiedź jest twierdząca. Tak, nad przebiegiem prac czuwał inspektor Radosław Binkowski z Urzędu Miejskiego w Śremie, który pracę tę wykonywał w ramach swoich obowiązków służbowych.

Ponadto w odbiorze końcowym dodatkowo na zlecenie gminy brał udział inspektor nadzoru Przemysław Marczak, który jak wynika z odpowiedzi na udzieloną radnemu interpelację, za swoją pracę zainkasował 2 tys. zł.

Jak możemy przeczytać w odpowiedzi na interpelację radnego Basaja wykonano badanie równości nawierzchni planografem. Na całym liczącym 210 m długości mostu nie stwierdzono odchyłek powyżej normy dla tej klasy drogi, czyli powyżej 9 mm. Ogólne odchyłki mieszczą się w normie, czyli do 5 mm. Właśnie te nierówności odczuwają kierowcy podróżujący mostem. Jak podaje magistrat, nie ma więc podstaw do zakwestionowania prac.

„Należy wspomnieć, że płyta pomostowa ma ponad 50 lat i nie była przedmiotem remontu (to byłby remont generalny trwający min. 1,5 roku i kosztujący ok 15 mln zł). Wspomniana płyta jest krzywa, posiada liczne nierówności i garby, co wpływa na równość nawierzchni i komfort użytkowania, jednak nie ma znaczenia od strony uzyskanych parametrów techniczno-użytkowych, pozwalających na bezpieczne użytkowanie mostu przez następną dekadę”. – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Marka Basaja.

Niezależnie od wyników pierwszej ekspertyzy na wiosnę 2022 roku zlecone zostaną ponowne badania równości i na jego podstawie, jeżeli parametry ulegną zmianie, zostanie podjęte działanie w ramach posiadanej 5-letniej gwarancji.

Prace remontowe mostu wykonała firma B4 Spółka z o. o. z Warszawy. Za wykonanie pracy firma zainkasowała ponad 3 mln zł.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...