2.1 C
Śrem
czwartek, 27 stycznia, 2022
Strona główna Sport Brąz śremianina w zapasach
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Brąz śremianina w zapasach

Alan Tomaszewski odniósł największy dotąd sukces sportowy w karierze. 14-letni śremianin trenujący zapasy w ULKS Tęcza Środa Wlkp. zdobył bowiem brązowy medal Mistrzostw Polski Młodzików w stylu wolnym.

Dziesiąte, jubileuszowe mistrzostwa odbyły się we Włodawie, gdzie w dniach 3-5 grudnia 178 zawodników z 51 klubów z całej Polski ubiegało się o medale i prymat najlepszych w kraju zapaśników w kategorii młodzik.

W trzyosobowej reprezentacji ULKS Tęcza Środa Wlkp. znalazł się śremianin – Alan Tomaszewski, który na co dzień uczęszcza do VIII klasy Zespołu Szkół Katolickich im. Św. Jana Pawła II w Śremie. 14-latek zapasy trenuje od nieco ponad roku pod okiem trenerów Krzysztofa Kaźmierowskiego i Krzysztofa Krotofila, a start w Mistrzostwach Polski był dla niego debiutem w imprezie tej rangi. Jak się okazało był to niezwykle udany debiut dla Alana Tomaszewskiego, który jako jedyny z ekipy Tęczy stanął na podium zdobywając brązowy medal w kategorii wagowej 75 kg.

–  Po piątkowym ważeniu i losowaniu wiedzieliśmy, że droga do strefy medalowej będzie niezwykle trudna – relacjonuje trener Krzysztof Kaźmierowski. – Alan już w pierwszej walce trafił bowiem na głównego faworyta i jak się później okazało mistrza Polski – Patryka Kutyłowskiego. Rywal z Mazowsze Terasin okazał się za mocny i Alan przegrał tą walkę na punkty, ale się nie zniechęcił i po wspólnej analizie wyciągnął wnioski z tej porażki – mówi trener.

Do sobotnich walk młody zapaśnik wyszedł bojowo nastawiony. Wszystkie trzy pojedynki wygrał przez tusz, czyli położenie rywala na łopatki i to już w pierwszej rundzie. To dało śremianinowi przepustkę i prawo walki o brązowy medal w niedzielnych finałach. Tam czekał na niego zawodnik gospodarzy, a więc MLUKS Zapasy Włodawa. To wywołało dodatkową presję.

Alan wyszedł na ten pojedynek mocno zmotywowany – mówi trener Kaźmierowski. – Wiedział, że stoi przed szansą na podium i jej nie zmarnował. Nie miał jednak lekko i musiał pokazać charakter, bo przegrywał już 2:4. Świetnie skontrował jednak nieudaną próbę wózka rywala kładąc go na łopatki i kończąc tym samym walkę. Radość była ogromna zarówno w ekipie Tęczy, jak i zaprzyjaźnionych klubów z Wielkopolski. Alan odniósł pierwszy taki sukces i wierzymy, że nie ostatni, bo to bardzo uzdolniony zawodnik. Zwykle żeby osiągnąć medal z zawodów rangi mistrzostw Polski w zapasach potrzeba 5-7 lat ciężkich i systematycznych treningów. Ten chłopak trenuje zapasy dopiero od niespełna półtora roku i z każdym treningiem czy turniejem robi duże postępy. W Mistrzostwach Polski stoczył pięć pojedynków, przegrał tylko pierwszy z późniejszym Mistrzem Polski i to z zawodnikiem o rok starszym, który w całych mistrzostwach nie stracił żadnego punktu technicznego – dodał.

A to ciekawe

WOŚP 2022. Możesz zdobyć rower Lewandowskiego

30. finał WOŚP tuż tuż. W niedzielę, 30 stycznia wielkie granie. Krówka Mała już dziś prezentuje pierwsze gadżety, które trafiają na licytacje. A wśród...

Chciała uniknąć zderzenia, dachowała

Zdarzenie miało miejsce około godziny 9.20. Na prostym odcinku drogi dachowała toyota yaris. Kobieta, która podróżowała samochodem wyszła z niego o własnych siłach. Wezwano...

Nawrot zostaje. Grupie radnych nie udało się odwołać przewodniczącego

Czworo radnych (Janina Pawełczyk, Jarosław Kaczmarek, Krystian Mejza i Andrzej Michałowski) chciało odwołania Romualda Nawrota z funkcji przewodniczącego rady w Dolsku. Zdaniem tej czwórki przewodniczący...