14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Upamiętnili tablicą w parku internowanych śremian
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Upamiętnili tablicą w parku internowanych śremian

W 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Parku Ekologicznym im. Puchalskiego w Śremie odsłonięto tablicę upamiętniającą trzech internowanych śremian.

Podniosła uroczystość odbyła się 14 grudnia. Na tablicy upamiętniono nazwiska trójki internowanych: Jacka Nowaczyńskiego, Mariana Piątka i Zenona Ratajczaka. W uroczystości uczestniczył jedynie Jacek Nowaczyński, z powodu złego stanu zdrowia nieobecny był Marian Piątek, reprezentował go syn Robert, Zenon Ratajczak zmarł w lutym br., obecna była jego żona Janina. Obecni byli działacze i członkowie „Solidarności” z Jarosławem Lange, przewodniczącym wielkopolskiej Solidarności, Ryszardem Górnym, byłym przewodniczącym NSZZ „Solidarność” w Odlewni Żeliwa w Śremie. Władze samorządowe gminy Śrem z burmistrzem Adamem Lewandowskim, władze powiatu ze starostą śremskim Zenonem Jahnsem, proboszcz parafii NSJ na Jezioranach ks kanonik Ryszard Adamczak. Były także poczty sztandarowe i delegacje, a także mieszkańcy Śremu.

Uroczystość prowadził Grzegorz Pawlak z Muzeum Śremskiego. Głos zabierali: burmistrz Adam Lewandowski, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” Jarosław Lange i ks. Ryszard Adamczak, który tablicę poświęcił.

Odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie: Jacek Nowaczyński, Janina Ratajczak i Robert Piątek, po czym delegacje złożyły pod tablicą wiązanki kwiatów i znicze.

Robert Piątek w emocjonalnym wystąpieniu nawiązał do czasów walki z komuną osób, które zostały upamiętnione na tablicy. Wspomniał czasy internowania swojego ojca, a na koniec podziękował wszystkim za przybycie.

Zgromadzeni na uroczystości na koniec odśpiewali „Boże coś Polskę”.

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...