4.9 C
Śrem
poniedziałek, 28 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościŚremUpamiętnili tablicą w parku internowanych śremian

Upamiętnili tablicą w parku internowanych śremian

W 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Parku Ekologicznym im. Puchalskiego w Śremie odsłonięto tablicę upamiętniającą trzech internowanych śremian.

Podniosła uroczystość odbyła się 14 grudnia. Na tablicy upamiętniono nazwiska trójki internowanych: Jacka Nowaczyńskiego, Mariana Piątka i Zenona Ratajczaka. W uroczystości uczestniczył jedynie Jacek Nowaczyński, z powodu złego stanu zdrowia nieobecny był Marian Piątek, reprezentował go syn Robert, Zenon Ratajczak zmarł w lutym br., obecna była jego żona Janina. Obecni byli działacze i członkowie „Solidarności” z Jarosławem Lange, przewodniczącym wielkopolskiej Solidarności, Ryszardem Górnym, byłym przewodniczącym NSZZ „Solidarność” w Odlewni Żeliwa w Śremie. Władze samorządowe gminy Śrem z burmistrzem Adamem Lewandowskim, władze powiatu ze starostą śremskim Zenonem Jahnsem, proboszcz parafii NSJ na Jezioranach ks kanonik Ryszard Adamczak. Były także poczty sztandarowe i delegacje, a także mieszkańcy Śremu.

Uroczystość prowadził Grzegorz Pawlak z Muzeum Śremskiego. Głos zabierali: burmistrz Adam Lewandowski, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” Jarosław Lange i ks. Ryszard Adamczak, który tablicę poświęcił.

Odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie: Jacek Nowaczyński, Janina Ratajczak i Robert Piątek, po czym delegacje złożyły pod tablicą wiązanki kwiatów i znicze.

Robert Piątek w emocjonalnym wystąpieniu nawiązał do czasów walki z komuną osób, które zostały upamiętnione na tablicy. Wspomniał czasy internowania swojego ojca, a na koniec podziękował wszystkim za przybycie.

Zgromadzeni na uroczystości na koniec odśpiewali „Boże coś Polskę”.

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...