3.8 C
Śrem
sobota, 26 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościKsiąż Wlkp.Chcą odtworzyć strój zaborowski

Chcą odtworzyć strój zaborowski

Stowarzyszenie „Zaborowo nasza wieś dawniej i dziś” podjęło pierwsze kroki w kierunku odtworzenia tradycyjnego stroju zaborowskiego z XIX wieku. Tomasz Szymański, prezes stowarzyszenia – doradca z zakresu konserwacji zabytków, a prywatnie zapalony etnograf - od wielu lat przemierza kraj wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu inspiracji. Dziś prosi lokalną społeczność o pomoc w rekonstrukcji stroju regionalnego, charakterystycznego dla Zaborowa.

Zaborowo to niewielka wieś koło Książa Wlkp., wyróżniająca się swoją ciekawą historią i tradycjami. – Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1230 r., wówczas komes Bronisz podarował wieś klasztorowi Cystersów z Paradyża – wyjaśnia Tomasz Szymański, prezes stowarzyszenia.

Stowarzyszenie „Zaborowo nasza wieś dawniej i dziś” postawiło sobie za cel promocję i popularyzację dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Zaborowa oraz gminy Książ Wielkopolski w kraju i za granicami Polski. Ponadto członkowie angażują się w wiele przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, społecznym i obywatelskim.

Z zaproszenia mieszkańców Zaborowa skorzystali członkowie Towarzystwa Bambrów Poznańskich, którzy w niezwykle barwny sposób przybliżyli historię i tradycję Poznańskich Bambrów

W ostatnim czasie społeczność Zaborowa została wyróżniona w konkursie Samorządu Województwa Wielkopolskiego „Aktywna Wieś Wielkopolska 2021”. W listopadzie br. z zaproszenia mieszkańców Zaborowa skorzystali członkowie Towarzystwa Bambrów Poznańskich, którzy w niezwykle barwny sposób przybliżyli historię i tradycję Poznańskich Bambrów. Latem z kolei swoją inaugurację miał quest pn. „Zaborowo, okolice i nieodkryte tajemnice”, w którym udział wzięło kilkadziesiąt osób. Na uwagę zasługuje również wystawa zdjęć „Wieś zaklęta w starej fotografii”, którą można podziwiać w świetlicy.

Wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcami wsi staramy się pokazać uroki, ale też i tradycje Zaborowa – podkreśla Tomasz Szymański

Prezes stowarzyszenia, jak sam przyznaje, przemierzył już tysiące kilometrów w poszukiwaniu inspiracji. Okazuje się bowiem, że elementy naszego folkloru odnaleźć można w najdalszych zakątkach kraju. W poszukiwaniach i pracach etnograficznych pomocna okazała się praca Jana Horowskiego, filologa, miłośnika folkloru oraz byłego dyrektora Państwowego Liceum i Gimnazjum w Śremie pt. „Dawny strój ludowy okolicy Śremu”. Z tej samej pracy korzystała także Ewa Nowak z Muzeum Śremskiego, która kilka lat temu pracowała nad odtworzeniem stroju śremskiego.

Chcą odtworzyć strój zaborowski
Członkowie stowarzyszenia brali udział w “Katarzynkach”. Tutaj prezentują strój biskupiański

I tak narodził się pomysł, by na wzór innych regionalnych strojów, w tym śremskiego czy szamotulskiego z XIX wieku, odtworzyć strój zaborowski. – To już naprawdę ostatni moment, żeby go zrekonstruować oraz porozmawiać ze starszym pokoleniem mieszkańców Zaborowa i gminy Książ Wlkp. Wierzę w to, że mają jeszcze w domach stare zdjęcia osób w tym stroju, a być może nawet jego elementy, na przykład chusty, koronki czy czepiec – mówi prezes.

Tomasz Szymański ogromną uwagę przykłada do szczegółów, bowiem każdy strój regionalny różni się detalami. – Nie chcemy fałszować historii, ponieważ czujemy pełną odpowiedzialność. Tutaj liczy się autentyczność. Konsultacji etnograficznych udziela nam dr hab. Joanna Minksztym z Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, członkini Towarzystwa Ludoznawczego, kobieta instytucja – zaznacza pan Tomasz i zapewnia zarazem, że zrekonstruowany strój będzie żył. – Chcemy go prezentować przy każdej nadarzającej się okazji. Podczas festynów i świąt – dodaje.

Chcą odtworzyć strój zaborowski
Tomasz Szymański ogromną uwagę przykłada do szczegółów, bowiem każdy strój regionalny różni się detalami

Nie pozostaje zatem nic innego, jak przychylić się do prośby stowarzyszenia i zaapelować do mieszkańców okolicznych wsi, by odkurzyli stare rodzinne albumy fotograficzne. – Warto także zajrzeć na strych lub porozmawiać z seniorami rodu – podpowiada Tomasz Szymański.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

 

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...