15.6 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

XV Gala Wolontariatu

W piątek, 10 grudnia w Lokalnym Centrum Wolontariatu odbyła się skromna, z uwagi na pandemię, XV Gala Wolontariatu. Podczas uroczystości wyróżniono trzy osoby nominowane do tytułu Wolontariusz Roku. Doceniono także szkolne kluby wolontariatu.

W piątkowy wieczór w Lokalnym Centrum Wolontariatu, które swą siedzibę ma w Nochowie, uroczyście nagrodzono osoby, które potrafią znaleźć szczęście niosąc pomoc drugiemu człowiekowi.

Dobroć jest jedną z najważniejszych wartości każdego człowieka – mówiła na wstępie Anna Sobieraj z Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem

W tym roku do tytułu Wolontariusz Roku nominowani zostali: Oliwia Werwińska, Dawid Woźniak oraz Oliwia Sobolewska. Decyzją kapituły, najwyższe wyróżnienie oraz medal otrzymała Oliwia Werwińska, która między innymi z ogromnym zaangażowaniem wspierała Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Gaju.

fot. D. Górna

W tym miejscu warto wspomnieć o panu Dawidzie, mieszkańcu Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Nochowie, który znany jest śremskim seniorom jako „Złota Rączka” i jako wolontariusz Pomocnej Dłoni wciąż niesie wsparcie najstarszym mieszkańcom Śremu.

– „Złota rączka dla Seniora” to projekt, który zainicjowało i nadal prowadzi stowarzyszenie „Pomocna Dłoń w Śremie”. Jest on realizowany w ramach tegorocznej akcji Masz Głos. „Złota Rączka” to pomoc dla seniorów w postaci drobnych napraw czy usług, która realizowana jest całkowicie bezpłatnie, a wszystkie osoby biorące udział w procesie robią to w ramach wolontariatu i prywatnymi środkami transportu. Pan Dawid współpracuje z nami od samego początku projektu. Naprawiał już żaluzje, osadzał drzwiczki w szafach, zawieszał karnisze, panele i półki, regulował spłuczki. Jego wyobraźnia i szeroka wiedza sprawiają, że nie było usługi, której by odmówił. A nie wszystkie były drobną naprawą – podkreśla Dorota Witczak z Pomocnej Dłoni.

fot. D. Górna

Podczas piątkowej uroczystości dotarła również kolejna dobra wiadomość. – Projekt „Złota Rączka” i oczywiście pan Dawid zostali laureatami konkursu „Wielkopolska otwarta na wolontariat”. Bardzo nas cieszą te wyróżnienia i serdecznie gratulujemy panu Dawidowi. Dziękujemy za zaangażowanie i serce otwarte na potrzeby seniorów – dodaje Dorota Witczak.

Podczas VX Gali Wolontariatu osiem wyróżnień pn. „Kreatywny Klub Wolontariatu” powędrowało do społeczności szkolnych:

  • Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie,
  • Liceum Ogólnokształcącego w Śremie,
  • Szkoły Podstawowej im. Wiosny Ludów w Książu Wlkp.,
  • Szkoły Podstawowej im. ks. abp. A. Baraniaka w Mchach,
  • Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wlkp. w Chwałkowie Kościelnym,
  • Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Dolsku,
  • Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Śremie,
  • Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mi. Kopernika w Śremie.
fot. D. Górna

W tym pierwszą nagrodę przyznano uczniom ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wlkp. w Chwałkowie Kościelnym. Wszyscy wyróżnieni z rąk Anny Sobieraj oraz Andrzeja Szczepaniaka otrzymali dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Śremie oraz burmistrza Śremu.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe