17.1 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościBrodnicaKolej Plus. In Blanco zrzeczenie się nieruchomości to poważne zagrożenie dla projektu
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Kolej Plus. In Blanco zrzeczenie się nieruchomości to poważne zagrożenie dla projektu

Ciekawe informacje zaczynają wypływać w związku z planowaniem realizacji inwestycji w infrastrukturę kolejową programu Kolej Plus, która w założeniu ma przywrócić przed laty zlikwidowane połączenie kolejowe Śrem – Czempiń.

Do 24 listopada wnioskodawcy Programu Kolej Plus zobowiązani byli do przygotowania dokumentów aplikacyjnych wraz ze wstępnymi studiami planistyczno-prognostycznymi. W dokumentacji tej znajduje się oświadczenie wnioskodawców o zrzeczeniu się prawa do odszkodowania za przejęte decyzją o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej nieruchomości. Takie oświadczenie jest punktowane, a punktacja ostateczna może okazać się, że ma kluczowe znaczenie do realizacji przedsięwzięcia rewitalizacji linii kolejowej nr 369 na odcinku Śrem – Czempiń.

Z naszych informacji wynika, że takie oświadczenie dla „śremskiego” projektu zostało złożone. Problemem może jednak być to, że chociażby taka gmina Brodnica ma poważne wątpliwości co do złożenia deklaracji in blanco zrzeczenia się odszkodowania do gruntów.

Projekt, choć mówi się o nim jako o śremskim, w zdecydowanej większości przebiegać będzie przez teren gminy Brodnica. Szacunkowo jest to około 70-75 proc. całości linii kolejowej, która znalazła się w II etapie realizacji. Pozostałe to udziały gminy Śrem oraz gminy Czempiń.

Dlaczego in blanco? Jak czytamy we fragmencie korespondencji pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego a Urzędem Gminy w Brodnicy „dopiero decyzja o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej oznacza, które nieruchomości stają się własnością Skarbu Państwa lub właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Dopiero wtedy zdaniem gminy Brodnica jest możliwe zrzeczenie się prawa do odszkodowania za przejęte nieruchomości (…).” Jak podkreśla samorząd Brodnicy, nie jest możliwe zrzeczenie się prawa do odszkodowania za przejęte nieruchomości przed tym, zanim zostanie wydana decyzja o lokalizacji projektu.

W teorii wszyscy wiemy, jak rewitalizowane połączenie kolejowe ma przebiegać. Głośno wszak mówi się o tym, że połączenie to będzie szło po torze już istniejącym. Tyle teoria, a praktyka co innego. Dlaczego?

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Poprzedni artykułBo pomaganie jest fajne
Następny artykułZbiórka zakończona sukcesem
Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe