27.2 C
Śrem
niedziela, 14 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościNa sygnaleNagły zgon na przystanku. Do pacjenta zabrakło karetki
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Nagły zgon na przystanku. Do pacjenta zabrakło karetki

Przez ponad 1,5 godziny najpierw osoby postronne, później strażacy i załoga karetki pogotowia walczyły o życie starszego mężczyzny. Działania te zakończyły się niepowodzeniem – stwierdzono zgon.

Dziś około godziny 11 na przystanku autobusowym przy ul. Piłsudskiego doszło do zatrzymania akcji serca u starszego mężczyzny. Pierwszej pomocy udzieliły mu osoby trzecie, to one zgłosiły fakt do Centrum Powiadamiania Ratunkowego i prowadziły resuscytację. Zapewniono osobę zgłaszającą, że ambulans jest już w drodze. I tak faktycznie było, tylko nie była to karetka ze Śremu, która miała najbliżej do miejsca zdarzenia, ale ambulans z powiatu kościańskiego.

Długie wyczekiwanie na karetkę niepokoiło osoby walczące o życie seniora. W końcu ktoś zdecydował się zadzwonić na śremską komendę PSP. Oficer dyżurny PSP w Śremie natychmiast na miejsce wysłał dwa strażackie zastępy, które dojechały do zdarzenia niemal równocześnie z ambulansem z ościennego powiatu. Wtedy służby przejęły działania ratownicze, które kontynuowane były przez dobre kilkadziesiąt minut. Nie przyniosły jednak one pozytywnego efektu. Stwierdzono zgon starszego mężczyzny.

W tym czasie obie śremskie karetki znajdowały się na terenie innych powiatów. Jeden z zespołów przebywał na terenie powiatu kościańskiego, kolejny natomiast na terenie powiatu poznańskiego.

Czy gdyby karetki ze Śremu znajdowały się na miejscu, senior miałby większe szanse na przeżycie? Tego nie wiadomo, ale również nie można wykluczyć takiego obrotu sprawy.

Jak doszło do tego, że do pacjenta wysłano ambulans z powiatu ościennego? To z kolei wynika z obowiązujących przepisów i czystej logiki, która nakazuje dyspozytorowi medycznemu do zdarzenia wysłać wolny zespół ratownictwa medycznego, który ma najbliżej do miejsca zdarzenia.

Na miejscu działali również policjanci z KPP Śrem, gdyż lekarz z pogotowia nie był w stanie stwierdzić, czy do śmierci 80-latka nie przyczyniły się działania osbób trzecich.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe