14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Czwarta fala pandemii. Rząd decyduje się na nowe obostrzenia
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Czwarta fala pandemii. Rząd decyduje się na nowe obostrzenia

We wtorek, 7 grudnia zgodnie z wcześniejszymi informacjami, minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń covidowych. To efekt dużej ilości nowych zakażeń koronawirusem oraz licznymi ofiarami śmiertelnymi pandemii. Większość obostrzeń zacznie obowiązywać 15 grudnia.

Podczas wtorkowej konferencji Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa. Ma to związek ze stale utrzymującą się wysoką liczbą zakażeń. Dzienna liczba nowych zachorowań to średnio 23 tys. w skali kraju. Wtorkowe dane MZ informowały o 63 nowych przypadkach zakażenia w powiecie śremskim oraz niemal 1300 osobach na kwarantannie. Raport donosił o śmierci jednej osoby.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się zatem na wprowadzenie z dniem 1 marca obowiązkowych szczepień dla trzech grup zawodowych: służby zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych.

– Ponadto nasze działania będą miały trzy obszary. Pierwszy to jest projekt ustawy, nad którym pracujemy. Według nowych przepisów pracodawca będzie miał prawo oczekiwać wyniku testu. Testy będą zagwarantowane za darmo i nie będzie kierowania na domyślną kwarantannę po zleceniu – zapewniał Adam Niedzielski. Co z prawem do sprawdzenia paszportów covidowych przez pracodawcę? – Pracujemy nad ustawą, która da uprawnienia do kontrolowania certyfikatów. W rozporządzeniu będzie wskazane, jak pracodawca ma egzekwować certyfikat – tłumaczył wiceminister Waldemar Kraska.

Ponadto MZ zaostrzyło obostrzenia dot. limitów. – Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów do 30 procent. Wszystkie miejsca, w których był limit 50 procent uczestnictwa, zostanie zmniejszony do 30 procent – informował Niedzielski.

Oznacza to, że od 15 grudnia do 30 proc. zostaną obniżone limity w lokalach, restauracjach, barach i hotelach. Od 15 grudnia limit 30 proc. obowiązywał będzie także w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Dodatkowo w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.

Zwiększenie limitu będzie możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

Również od połowy grudnia zamknięte zostaną dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester. W zabawach w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w lokalach zamkniętych będzie mogło uczestniczyć do 100 klientów, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Ponadto od 15 grudnia MZ wprowadza obowiązkowe testy dla domowników osób chorujących na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy. Od tego dnia także wszystkie osoby przylatujące spoza Schengen muszą mieć wykonany, nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem, test na COVID-19.

Na koniec jedna z najważniejszych zmian. Od 20 grudnia do 9 stycznia dzieci przechodzą na zdalne nauczanie, z wyłączeniem przerwy świątecznej. Przedszkola będą działać na dotychczasowych zasadach.

– 10 stycznia będzie powrót do normalnego trybu szkolnego – zapewniał Adam Niedzielski. I stanie się tak na tydzień, bowiem przypomnijmy, że uczniowie z województwa wielkopolskiego w dniach 17.01-30.01 mają zaplanowane ferie zimowe.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...