27.2 C
Śrem
niedziela, 14 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościDolskIntegracja w bożonarodzeniowym klimacie
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Integracja w bożonarodzeniowym klimacie

Mieszkańcy Dolska i okolic poczuli w minioną sobotę, 4 grudnia świąteczny nastrój. Okazją ku temu był Kiermasz Bożonarodzeniowy pn. „Festiwal Piernika”.

Już od wczesnych godzin popołudniowych na dolskim rynku zaczęły pojawiać się jarmarczne kramy, przygotowane przez działające na terenie gminy Koła Gospodyń Wiejskich, placówki oświatowe, parafię św. Michała Archanioła w Dolsku oraz OSP Dolsk i OSP Małachowo. Było również stanowisko przygotowane przez portal gostyński – gostynianie chcieli pomóc w ten sposób chorej na SMA (rdzeniowy zanik mięśni) Zuzi.

Wśród oferowanych akcesoriów można było znaleźć świąteczne ozdoby, stroiki, rękodzieło, domowe wypieki oraz przetwory, miód z lokalnych pasiek, bożonarodzeniowe świece, opłatki itp. Stanowisko gastronomiczne przygotowali także dolscy strażacy. Oferując m.in. grochówkę z wkładką lub bez, pajdę chleba ze smalcem oraz oscypki z grilla z żurawiną. Nie zabrakło również gorących napojów oraz pierników. Świąteczny klimat podkreślały okolicznościowe dekoracje z pięknie przystrojoną choinką w roli głównej.

fot. M. Przybyła

W programie nie zabrakło oczywiście występów artystycznych. Na scenie zaprezentowały się m.in. przedszkolaki z Ostrowieczna, Wieszczyczyna i Dolska, a także uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku. Chór Lutnia zaprezentował dwie piosenki o charakterze bożonarodzeniowym, a dolskie mażoretki wykonały piękne układy taneczne. Występy przeplatane były losowaniem nagród w loterii fantowej.

Miłą niespodzianką okazał się świąteczny gość, czyli Gwiazdor, który przywiózł dwa worki z upominkami. Podczas kiermaszu obecna była także lokalna „Mikołajowa”, w rolę której wcieliła się dolszczanka – Krystyna Trybuś. Chętni mogli również posłuchać bajek w sali UMiG, obejrzeć wóz strażacki lub poznać zasady udzielania pierwszej pomocy.

Podczas kiermaszu przeprowadzono konkurs piernikowy. Zgłoszone do konkursu smakołyki wzbudzały zachwyt i zdziwienie, świadcząc o zaangażowaniu i artystycznej kreatywności twórców. Wśród zgłoszonych do konkursu słodkości znalazł się m.in. piernik przedstawiający wóz strażacki, LKS Dolsk, a także główne symbole Dolska. Podziw wśród uczestników wzbudzały również pierniki, których zdobienie przypominało ręcznie wykonaną koronkę. O zwycięstwie decydowali uczestnicy kiermaszu, oddając głosy na wybrane dzieło. W kategorii sołectw zwyciężyło Ostrowieczno, a miejsce drugie zajęły sołectwa Małachowo i Mełpin.

Wśród osób dorosłych główna nagroda trafiła do…

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

 

A to ciekawe