4.1 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Na sygnale CERT ostrzega. Uważajcie na oszustów grasujących w sieci
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

CERT ostrzega. Uważajcie na oszustów grasujących w sieci

Zamówiłeś prezenty na święta przez internet i czekasz na paczkę? Uważaj, przestępcy mogą próbować to wykorzystać. - ostrzega CERT Polska.

Wielu z nas zamieniło tradycyjne zakupy przedświąteczne na zakupy w sieci. Wiedzą o tym także przestępcy, którzy próbują wykorzystać tę sytuację i oszukać niczego nieświadomych kupujących. Świadomość w sieci, to słowo klucz – dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, w których z naszego konta znikną oszczędności.

„Nasz zespół zaobserwował powrót znanej kampanii podszywającej się pod firmę InPost. Oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów, których treść sugeruje konieczność dopłaty do paczki. Link w SMS-ie prowadzi do fałszywej strony firmy InPost, a następnie jesteśmy przenoszeni na fałszywy panel płatności, z którego rzekomo możemy zalogować się na konto swojego banku” – CERT Polska ostrzega w komunikacie.

Nie jest to nowy schemat działania oszustów, ale forma ta wraca od czasu do czasu, szczególnie w okresach, w których z założenia robimy znacznie więcej zakupów przez sieć.

CERT Polska
fot. CERT Polska

CERT Polska, a za nią m.in. Komanda Powiatowa Policja w Śremie apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności podczas zakupów przez internet.

„Zachęcamy do przesyłania treści podejrzanych wiadomości bezpośrednio na nasz numer do zgłaszania incydentów: 799-448-084. Uważajcie i przekażcie znajomym!” – czytamy w komunikacie wydanym przez CERT Polska.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Zielony Śrem – masz wpływ, gdzie pojawią się nowe drzewa

Pracownicy Śremskiego ratusza wskazali 10 możliwości typowania obszarów do nasadzenia. Są to: Park Miejski im. Powstańców Wlkp.  - drzewa/krzewy, Miejski Park Ekologiczny im. Włodzimierza...

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...