3.5 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Książ Wlkp. Dwór we Włościejewkach wyróżniony w konkursie Fasada Roku 2021
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Dwór we Włościejewkach wyróżniony w konkursie Fasada Roku 2021

W niewielkiej wsi w powiecie śremskim od niedawna swoją nową historię pisze Dwór Włościejewki, działając jako Centrum Szkoleniowe European Security Academy. Niesamowita metamorfoza zrobiła wrażenie nie tylko na lokalnej społeczności, ale i branżowych ekspertach. Odrestaurowany obiekt właśnie otrzymał wyróżnienie jury w konkursie Fasada Roku 2021 w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”.

Konkurs Fasada Roku już od 2007 roku nagradza ciekawe realizacje, podkreślając rolę elewacji w kształtowaniu jakości budynku oraz jego otoczenia i stanowiąc swoisty przegląd aktualnych trendów w branży architektoniczno-budowlanej.

Tegoroczna edycja, odbywająca się pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Fundacji Twórców Architektury (FTA), to już piętnasta odsłona rywalizacji oraz trzecia z rzędu, w której odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń. Architekci, inwestorzy i wykonawcy do rywalizacji o tytuł Fasady Roku 2021 zgłosili łącznie 294 budynki z elewacją wykończoną kompletną technologią Baumit, przez którą rozumie się system ocieplenia, system tynkowy lub program produktów renowacyjnych.

Fot. BUENA VISTA media group

Największa w historii konkursu liczba kandydatów nie przeszkodziła jednak jury w wyborze najlepszych elewacji. Po kilkugodzinnych rozmowach, którym przewodniczył Andrzej Poniewierka z ramienia Dolnośląskiej Izby Architektów, wybitni architekci, działacze oraz przedstawiciele mediów branżowych wyłonili wspólnie zwycięzców pięciu kategorii. Przyznali też kilka wyróżnień.

Jedno z nich w kategorii „budynek historyczny po renowacji” otrzymał Dwór we Włościejewkach. Jury doceniło w ten sposób kompleksowość wykonanych prac renowacyjnych, ratujących obiekt przed zniszczeniem, a uzasadniając swoją decyzję pokusili się nawet o stwierdzenie „odrodził się jak feniks z popiołów”. Nowe życie w niszczejącą nieruchomość tchnęli wspólnie inwestor – European Security Academy, biuro projektowe Cel-Art arch. Józef Cempa oraz Firma Remontowo-Budowlana Adam Żak. Jury doceniło estetykę wykonanych prac, dopracowany detal oraz podkreślenie koloru elewacji.

Oprac. DG

ŹródłoFot. Baumit
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...

Biorą udział w zgrupowaniu kadry

Wydział wyszkolenia Wielkopolskiego Okręgowego Związku Bokserskiego podał nazwiska zawodników i zawodniczek z całego województwa, którzy wytypowani zostali i zaproszeni na obóz kadry do Głuchołaz....