3.5 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Chcą obowiązkowych szczepień
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Chcą obowiązkowych szczepień

Sejmik wojewódzki wnioskuje o obowiązek szczepień na COVID-19. Uchwała, choć nie ma formy sprawczej, a jedynie stanowi wyraz apelu do władz centralnych, podzieliła środowisko radnych w sejmiku. Prawo i Sprawiedliwość głosowało przeciwko.

W poniedziałek odbyła się kolejna sesja sejmiku wojewódzkiego, która choć wprowadziła niezbyt istotną uchwałę, to jednak wywołała kontrowersje. Najgłośniej oponowali radni z Prawa i Sprawiedliwości, którzy sprzeciwili się uchwaleniu uchwały, która nie ma żadnej mocy sprawczej. Dyskusja nad uchwała trwała blisko dwie godziny a i tak nie przyniosła zakładanego przez radnych PiS skutku. Większością głosów koalicji PO-PSL projekt uchwały sejmiku został przyjęty. Za przyjęciem stanowiska zagłosowało 22 radnych, przeciwnych było 9 głosów. Przeciwni byli radni PiS.

Sejmik teraz zwróci się do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia obowiązku szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. W tym przypadku mówi się o konkretnych grupach zawodowych szczególnie narażonych na dużą liczbę kontaktów międzyludzkich, w tym zwłaszcza: opieki zdrowotnej, oświaty, pomocy społecznej, usług związanych z handlem i gastronomią.

Jak nietrudno się domyśleć, argumentacja stron była różna. – Dzisiaj w opinii wielu ekspertów nie walczymy z pandemią tylko ze skutkami pandemii i to stanowisko nie ma charakteru politycznego, tylko ma charakter praktyczny, ponieważ obserwujemy w naszym obszarze kompetencji, w naszych szpitalach zmniejszanie przestrzeni dla chorych na wszystkie schorzenia. Szczepienia dają z jednej strony znaczącą ochronę dla zdrowia zaszczepionego, jak i znaczące ograniczenie jego transmisji wirusa na innych w środowisku – mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Jest ograniczony dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, do specjalistów, szpitali, do zaplanowanych i niezaplanowanych procedur medycznych, zabiegów czy operacji. Rozwijają się w sposób katastrofalny wszystkie choroby, w tym choroby nowotworowe. To wszystko dzieje się w wyniku paraliżu systemu opieki zdrowotnej, który jest zbiorem zamkniętym. Jest ta sama liczba pielęgniarek, lekarzy, łóżek. Nawet, jeśli jest wystarczająca ilość respiratorów, to ich obsługa już wystarczająca nie jest. Jeśli nie zrobimy wszystkiego, by ograniczyć liczbę chorych na COVID-19, to straty dla społeczeństwa będą ogromne ­– dodał marszałek.

Szef klubu radnych PiS Zbigniew Czerwiński ma inne zdanie na ten temat. Uważa, że działania rządzących w sejmiku dotyczące uchwały mają stricte działania polityczne.

Bardzo odradzam apel o obowiązkowe szczepienia. Nie antagonizujmy, nie otwierajmy kolejnego frontu. Ta sprawa budzi gigantyczne emocje, skoro kilkadziesiąt osób stało dziś, mimo kiepskiej pogody, pod naszym urzędem i próbowało wyrazić sprzeciw. Czy chcecie doprowadzić do sytuacji, jakie mieliśmy w Wiedniu, w Amsterdamie, gdzie doszło do gwałtownych protestów? Nie udawajmy, że wszystko wiemy o tym wirusie. Nie mamy pewności, że to rzeczywiście działa w sposób tak prosty, jak to się nam wydaje – powiedział.

Radni z PiS-u uważają jednak, że z pandemią należy walczyć. Stoją jednak na stanowisku, że apel do premier i ministra w sprawie wpisania COVID-19 na listę chorób, przeciwko którym należy wprowadzić obowiązkowe i powszechne szczepienia, nie jest dobrym sposobem walki.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Zielony Śrem – masz wpływ, gdzie pojawią się nowe drzewa

Pracownicy Śremskiego ratusza wskazali 10 możliwości typowania obszarów do nasadzenia. Są to: Park Miejski im. Powstańców Wlkp.  - drzewa/krzewy, Miejski Park Ekologiczny im. Włodzimierza...

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...