3.5 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Śrem Inauguracja projektu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja-Ty-My”
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Inauguracja projektu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja-Ty-My”

W sobotę, 27 listopada w Bibliotece Publicznej w Śremie odbyło się pierwsze wydarzenie z cyklu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja-Ty-My”. Udział w nim wzięło 50 osób, a tematyką przewodnią były relacje ukraińsko-polskie.

W sobotnim spotkaniu inauguracyjnym cyklu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja-Ty-My” uczestniczyli: burmistrz Adam Lewandowski oraz przedstawiciele partnerów projektu, który będzie trwał od listopada do czerwca 2022 roku.

– W XIX wieku w Śremie po sąsiedzku mieszkali Niemcy, Żydzi i Polacy. Przez wiele lat byliśmy otwarci na inne kultury. Chcę, aby tak też było dzisiaj. Uważam, że Śrem to jest miasto przyjazne do życia. W powiecie śremskim jest zarejestrowanych 1200 pracowników z Ukrainy. Dlatego też dzieci ukraińskie mają dodatkowe godziny nauki języka polskiego, finansowane przez gminę. Z ogromną otwartością przyjmuję zainicjowany projekt Spotkania Kultur. Możecie liczyć na współpracę ze strony miasta – zapewniał Adam Lewandowski.

Sobotnie spotkanie w Bibliotece Publicznej w Śremie podzielone zostało na kilka tematów. W warsztatach „Język ukraiński w praktyce”, które prowadziły Tamara Krause, Liudmyla Shtykhno i Anna Davydenko wzięło udział 12 osób. – Spotkanie skierowane było do nauczycieli, osób pracujących w instytucjach miasta, pracodawców, którzy mają na co dzień kontakt z osobami z Ukrainy. To był pierwszy krok do lepszej komunikacji – wyjaśnia Anna Płygawko z Fundacji Atqi.

Tego dnia odbyły się także międzypokoleniowe warsztaty plastyczne ,,Sztuka – język integracji”, inspirowane sztuką ukraińską, które prowadziła Joanna Markisz – nauczycielka sztuk wizualnych w International School of Poznań. Uczestniczyło w nich 12 osób, w tym rodzina 5-letniego Iwana z Ukrainy, Żenia, Daria i Ania, również z Ukrainy. Podczas warsztatów była też okazja do delektowania się pierogami, ciastami i muzyką ukraińską.

 

Spotkanie zakończyło się szczególnym wykładem dr Danuty Płygawko, która przybliżyła postać profesora Stefana Tytusa Zygmunta Dąbrowskiego, rektora Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1945 – 1946 oraz jego migrację z Warszawy przez Lwów do Poznania.

Najciekawsze jednak były rozmowy przy kawie. Udało nam się zamienić kilka zdań z Tamarą Krause, Białorusinką, która od siedmiu lat mieszka w Polsce. Przyjechała do Śremu za miłością i właśnie tu postanowiła zamieszkać na stałe. Z jakimi problemami borykała się tuż po przyjeździe?

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

 

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...

Biorą udział w zgrupowaniu kadry

Wydział wyszkolenia Wielkopolskiego Okręgowego Związku Bokserskiego podał nazwiska zawodników i zawodniczek z całego województwa, którzy wytypowani zostali i zaproszeni na obóz kadry do Głuchołaz....