21.5 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościWracają obostrzenia covidowe. Od kiedy i kogo będą dotyczyły?
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Wracają obostrzenia covidowe. Od kiedy i kogo będą dotyczyły?

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało dziś tzw.” alertowy pakiet obostrzeń”, które zaczną już obowiązywać od początku grudnia. Jak długo będziemy musieli mierzyć się z covidowymi obostrzeniami i na czym one dokładnie polegają?

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa zdecydowano o wprowadzeniu obostrzeń krajowych oraz o zakazie lotów do wybranych krajów afrykańskich.

Od 1 grudnia wchodzą w życie nowe obostrzenia covidowe, które dotyczą w głównej mierze obłożenia obiektów użyteczności publicznej, klubów fitness czy kościołów oraz gastronomii. Obostrzenia te, w przypadku żadnej gwałtownej zmiany sytuacji epidemiologicznej w kraju, będą utrzymane do 17 grudnia włącznie.

W myśl zapowiedzianych przez ministra Niedzielskiego obostrzeń zgromadzenia w postaci wesel, komunii, spotkań czy dyskotek będą mogły dobywać się dla maksymalnie 100 osób. Podobnie sprawa się ma z kościołami, gastronomią, hotelami i instytucjami kulturalnymi (kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe) oraz basenami i aquaparkami. Tutaj jednak obowiązuje zasada 50 proc. obłożenia (było 75 proc.).

Zmiany dotykają także handel – od 1 grudnia w obiektach tego typu będzie mogła przebywać 1 osoba na 15m2. Podobnie z klubami fitness, muzeami czy halami targowymi (do tej pory jest 10m2 na 1 osobę).

Osoby zaszczepianie nie będą uwzględniane w tych limitach.

Obostrzeni Covidowe
źródło: Ministerstwo Zdrowia

W kwestii kwarantanny będzie ona obowiązkowa dla osób wracających do kraju spoza strefy Schengen. Tę będzie można jednak skrócić po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19 po upływie 8 dni od objęcia kwarantanną.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe