4.1 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Radni nie mieli wyjścia - starosta będzie zarabiał więcej
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Radni nie mieli wyjścia – starosta będzie zarabiał więcej

Na wczorajszej sesji rady powiatu śremskiego podjęto uchwałę w sprawie wynagrodzenia starosty oraz diet dla radnych.

Głosami 16 za przy jednym wstrzymującym się na dzisiejszej sesji rady powiatu śremskiego przyjęto uchwałę w sprawie wynagrodzenia starosty śremskiego Zenona Jahnsa. Radni zdecydowali, że starosta będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 19 470 zł brutto miesięcznie. Jest to wynagrodzenie wyższe o ponad 4,5 tys. zł od wcześniejszego. Stanowi to łączny wzrost wynagrodzenia starosty o 1/3 tego, co miał wypłacane wcześniej.

Za uchwaleniem nowej wysokości wynagrodzenia dla starosty głosowało 16 radnych. Jedynym, który się wstrzymał, był opozycyjny radny Emil Majsner, który wprawdzie tłumaczył, że rozumie sens podwyżki dla starosty, aby zarządzający powiatem nie zarabiał mniej, jak podlegli mu naczelnicy wydziałów, jednak za podwyżką nie zagłosował, a postanowił się wstrzymać.

Podwyżki podyktowane są zmianą przepisów w rozporządzeniu Rady Ministrów z 27 października 2021 r. w sprawie maksymalnej wysokości diet przysługujących radnemu powiatowemu, w którym nie zmienia się kwota bazowa (1 789,42 zł), lecz zmienia się przelicznik, który wynosi 2,4 kwoty bazowej (wcześniej było 1,5 kwoty bazowej).

Tak samo jest w przypadku wynagrodzenia burmistrzów, wójtów, starostów czy prezydentów. Od 1 listopada wzrósł (z 12 525,94 zł brutto do 20 041,50 zł brutto) górny ustawowy pułap wynagrodzenia (wraz z dodatkami), które może być wypłacane włodarzowi.

Zmiana przepisów na poziomie centralnym automatycznie wpływa na wysokość podwyżki diet dla radnych i wynagrodzeń dla kierujących jednostkami samorządu terytorialnego, na które tak naprawdę oni nie mieli wpływu, bo o tym zadecydował rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

Mimo tego radny Emil Majsner zdecydował się głosować przeciwko podwyżce dla siebie i pozostałych radnych powiatowych.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Zielony Śrem – masz wpływ, gdzie pojawią się nowe drzewa

Pracownicy Śremskiego ratusza wskazali 10 możliwości typowania obszarów do nasadzenia. Są to: Park Miejski im. Powstańców Wlkp.  - drzewa/krzewy, Miejski Park Ekologiczny im. Włodzimierza...

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...