24.7 C
Śrem
środa, 17 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościRadni nie mieli wyjścia - starosta będzie zarabiał więcej
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Radni nie mieli wyjścia – starosta będzie zarabiał więcej

Na wczorajszej sesji rady powiatu śremskiego podjęto uchwałę w sprawie wynagrodzenia starosty oraz diet dla radnych.

Głosami 16 za przy jednym wstrzymującym się na dzisiejszej sesji rady powiatu śremskiego przyjęto uchwałę w sprawie wynagrodzenia starosty śremskiego Zenona Jahnsa. Radni zdecydowali, że starosta będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 19 470 zł brutto miesięcznie. Jest to wynagrodzenie wyższe o ponad 4,5 tys. zł od wcześniejszego. Stanowi to łączny wzrost wynagrodzenia starosty o 1/3 tego, co miał wypłacane wcześniej.

Za uchwaleniem nowej wysokości wynagrodzenia dla starosty głosowało 16 radnych. Jedynym, który się wstrzymał, był opozycyjny radny Emil Majsner, który wprawdzie tłumaczył, że rozumie sens podwyżki dla starosty, aby zarządzający powiatem nie zarabiał mniej, jak podlegli mu naczelnicy wydziałów, jednak za podwyżką nie zagłosował, a postanowił się wstrzymać.

Podwyżki podyktowane są zmianą przepisów w rozporządzeniu Rady Ministrów z 27 października 2021 r. w sprawie maksymalnej wysokości diet przysługujących radnemu powiatowemu, w którym nie zmienia się kwota bazowa (1 789,42 zł), lecz zmienia się przelicznik, który wynosi 2,4 kwoty bazowej (wcześniej było 1,5 kwoty bazowej).

Tak samo jest w przypadku wynagrodzenia burmistrzów, wójtów, starostów czy prezydentów. Od 1 listopada wzrósł (z 12 525,94 zł brutto do 20 041,50 zł brutto) górny ustawowy pułap wynagrodzenia (wraz z dodatkami), które może być wypłacane włodarzowi.

Zmiana przepisów na poziomie centralnym automatycznie wpływa na wysokość podwyżki diet dla radnych i wynagrodzeń dla kierujących jednostkami samorządu terytorialnego, na które tak naprawdę oni nie mieli wpływu, bo o tym zadecydował rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

Mimo tego radny Emil Majsner zdecydował się głosować przeciwko podwyżce dla siebie i pozostałych radnych powiatowych.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe