24.7 C
Śrem
wtorek, 16 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościLPR nie wyląduje. Wszystko przez budowę "bloku w parku"
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

LPR nie wyląduje. Wszystko przez budowę „bloku w parku”

Od 1 stycznia 2021 r. każdy szpitalny oddział ratunkowy musi posiadać lądowisko całodobowe. Tyle, że SOR w Śremie nie spełnia tego wymogu i to nie ze swojej winy.

Warunkiem podpisania kontraktu na Szpitalny Oddział Ratunkowy z Narodowym Funduszem Zdrowia jest posiadania lądowiska dla helikopterów medycznych. Od 2013 roku śremski szpital spełnia ten wymóg. 3 grudnia 2013 roku helipad przy SOR w Śremie oficjalnie został wpisany do rejestru prowadzonego przez ULC.

W międzyczasie przepisy się zmieniły i warunkiem do otrzymania kontraktu na SOR jest posiadanie całodobowego lądowiska. Co również jest spełnione przez Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie Sp. z o.o., a w zasadzie było. Od pewnego czasu śremski helipad nie obsługuje lotów nocnych, a był taki czas, że helikoptery medyczne w ogóle miały zakaz lądowania i startów na helipadzie przy SOR. Co istotne, nie ma tutaj ani krzty winy placówki medycznej. Kto więc jest winien całej sytuacji?

Od 5 listopada lądowisko przy SOR funkcjonuje na pół gwizdka. Wcześniej jednak – na krótko, ale jednak – było całkowicie wyłączone z użytkowania.

– Decyzję o zawieszeniu wykonywania przez LPR operacji lotniczych na lądowisku przy Szpitalu Powiatowym w Śremie wydał Kierownik Działu Operacji Lotniczych 4.11.2021 roku, o godz. 15:12 po otrzymaniu informacji o pracy dźwigu kilka metrów od lądowiska. Po uzyskaniu od wykonawcy dodatkowych danych o lokalizacji i wysokości żurawia oraz ich analizie – 5.11.2021 roku możliwość wykonywania dziennych operacji lotniczych została przywrócona, ale ze względu na bezpieczeństwo – w zawieszeniu pozostaje wykonywanie operacji lotniczych w nocy – przekazuje Justyna Sochacka, rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe